HC Dunarea Braila – HCM Roman 29-21 (13-9)

Horjea HC Dunarea Braila – HCM Roman 29-21 (13-9)
Horjea

Sambata, 27 octombrie, de la ora 11 in sala Danubius din Braila, HC Dunarea Braila a invins, mai categoric decat o arata scorul, pe HCM Roman intr-un meci contand pentru etapa a VII-a a Ligii Nationale de handbal feminin.

Cea mai mare diferenta dintre cele doua echipe, s-a inregistrat in minutul 47 cand tabela a aratat scorul de 24-13 pentru fetele lui Baban si Preda, iar pe final HC Dunarea nu a mai fortat, antrenorii brailencelor introducand in teren practic rezervele, ceea ce a permis echipei oaspete sa reduca din diferenta, 28-20 in minutul 59, pentru ca Andreea Adespii Molnar sa inchida tabela la scorul de 29-21 pentru HC Dunarea Braila.

HC Dunarea Braila a urcat pe pozitia a treia in clasament, cu 8 puncte din cele cinci partide disputate, avand un golaveraj de 136-124. Pentru HC Dunarea au inscris in meciul cu HCM Roman: Alina Horjea 11, Ada Moldovan 4, Adina Brot 3, Gabriela Perianu 3, Bojana Agatunovic 3, Iryna Shutska 2, Andreea Adespii Molnar 1, Sandra Kuridza 1 si Nicoleta Esanu 1. Au mai evoluat pentru HC Dunarea: Gabriela Dobre, Mirela Nichita ?i Elena Voicu (cu 4 interventii la aruncarile de la 7 m), Andreea Barbos, Raluca Irimia si Liliana Craciun. Pentru HCM Roman au marcat: Marin 5, Horobet 3, Iuganu 3, Gherman 3, Garipova 2, Stoleru 2, Agrigoroaiei 2 si Joldes 1.

Acum urmeaza o partida grea in deplasare la Bucuresti, joi 1 noiembrie, cu CSM Bucuresti, pentru ca pe 5 noiembrie HC Dunarea Braila sa intalneasca pe SCM Craiova acasa, iar apoi vor face deplasarea in Rusia pentru meciul cu Krasnodar, care va avea loc duminica 11 noiembrie.