HC Dunarea Braila, doua egaluri la turneul de la Cheile Gradistei

Duminică, la Cheile Grădiștei, HC Dunărea Brăila a jucat primele două jocuri amicale într-un turneu la care mai participă SCM Craiova, HC Zalău și SCM Gloria Buzău. În prima zi a turneului, echipa pregătită de Dumitru Berbece a terminat la egalitate ambele meciuri disputate, atât cu SCM Craiova, cât și cu HC Zalău.

Duminică dimineață, de la ora 11.15, HC Dunărea a întâlnit pe SCM Craiova, vicecampioana României din sezonul trecut. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 24-24, după ce la pauză oltencele au condus cu 15-13.

Golurile echipei brăilene au fost marcate de: Alina Vătu -5, Iryna Shutska -3, Natasa Krnic -3, Elena Dache -3, Diana Axinte -3, Cătălina Preda -2, Diana Munteanu -1, Nicoleta Tudor -1, Cristina Gheorghe -1, Iasmina Ichim -1 și Ștefania Epureanu -1. Au mai jucat: Marina Razum, Gabriela Mihaela Dobre și Nicoleta Safta.

Duminică seara, de la ora 19:30, HC Dunărea Brăila a întâlnit pe HC Zalău, în ultimul meci al zilei, Și acest meci s-a terminat tot 24-24, după ce la pauză Brăila a condus cu 14-13. Cele mai multe goluri pentru HC Dunărea în acest meci au fost marcate de Alina Vătu și Nicoleta Tudor. Ana Maria Berescu nu a jucat în cele două meciuri, acuzând o accidentare.

Luni, 30 iulie, de la ora 9:30 HC Dunărea Brăila va întâlni pe SCM Gloria Buzău.