HC Dunărea Brăila a obținut a doua victorie din grupa D a EHF European League, 31-25 (17-12) cu Handbal Fleury Loiret și păstrează șanse de calificare în sferturile de finală.

Echipa brăileană s-a impus fără emoții pe terenul codașei seriei, echipa franceză nereușind să acumuleze niciun punct, dar două meciuri, cele cu Kuban, au fost pierdute la ”masa verde”. Victoria de la Orleans a fost mult mai categorică decât cea de pe teren propriu, pe 10 ianuarie, când au învins cu 29-27.

Franțuzoaicele au condus doar în două rânduri, 1-0 și 2-1, iar după golul de 3-4 marcat de Udriștioiu nu a mai cedat controlul partidei. În minutul 16 Brăila s-a distanțat la 5 goluri, scor 4-9, iar până la pauză au avut de mai multe ori și 6 goluri diferență. După primele 30 de minute Dunărea conducea liniștitor, cu 17-12, dar diferența putea fi mult mai mare, dacă nu se iroseau mult prea ușor câteva situații de unu la unu cu portarul.

În minutul 37 Brăila s-a desprins prima dată la 7 goluri, scor 13-20, iar în minutul 42 avantajul echipei din Brăila s-a mărit la 8 goluri, scor 17-25. A fost cea mai mare diferență de scor din acest meci. După 20-28 în minutul 48, Brăila a mai scăzut ritmul și Fleury a redus handicapul la 5 goluri, 23-28 în minutul 53. La final HC Dunărea a obținut o victorie la 6 goluri, după cel mai bun joc din acest sezon al echipei lui Hrupec.

HC Dunărea Brăila: Șerban -11 intervenții, Nenezic – 2 intervenții – Udriștoiu -7 goluri, Dache -6, Sazdovska -6, Milic -3, Czeczi -3, Dmitrovic -2, Kanaval -2, Tamires de Araujo- 1, Safta -1, Bucur, Zamfirescu, Tiron. Antrenor: Neven Hrupec.

HC Dunărea a acumulat 5 puncte în 5 partide, iar calificarea în sferturi se va decide sâmbătă, 20 februarie, de la ora 15.00, când va primi în Sala Polivalentă Danubius replica rusoaicelor de la Kuban Krasnodar, care au 6 puncte din 5 meciuri.