După înfrângerea rușinoasă în fața celor de la CSU Cluj Napoca, echipă care mai avea doar șanse teoretice de a se salva de la retrogradare directă, astăzi după amiază HC Dunărea a întâlnit pe SCM Craiova, o echipă aflată în luptă pentru evitarea barajului. De data aceasta, fetele de la Brăila au intrat mult mai motivate în joc și nu au redus nicio secundă riitmul, chiar dacă în primele 5 minute au fost conduse pe tabele de marcaj. La final HC Dunărea Brăila a câștigat cu 28-18 (10-7).

Craiova a condus cu 1-3 în minutul 5, dar Brăila a revenit și în minutul 10 conducea cu 5-3. Craiovencele au marcat următorul gol abia în minutul 13, iar în minutul 23 au egalat la 7. Brăila a marcat apoi de 3 ori fără să primească gol și la pauză conducea cu 10-7.

Dunărea Brăila a continuat în debutul reprizei a doua seria bună și a marcat alte 3 goluri fără să primească gol în doar două minute. Zamfir a marcat pentru Craiova, pentru ca apoi Czeczi de două ori și Dache au mărit diferența la 8 goluri, scor 16-8 în minutul 36. În minutul 57 Epureanu a marcat pentru 25-16, iar cea mai mare diferență s-a înregistrat la finalul meciului, 28-18, după două goluri marcate de Safta și Coteț.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Dache -6 goluri, Kanaval -5, Czeczi -4, Zamfirescu -3, Udriștioiu -3, Safta -2, Tiron -2, Milic -1, Epureanu -1, Coteț -1.

Luni, 24 mai, de la ora 13.00, HC Dunărea va juca restanța din etapa 21, cu Minaur Baia Mare.

După etapa a 27-a, HC Dunărea se află pe locul 8, cu 37 de puncte.