Handbalistele junioare IV de la LPS Braila au castigat Memorialul „Paul Popescu”

Handbalistele junioare IV de la LPS Braila au castigat Memorialul Paul Popescu

La sfârşitul săptămânii trecute, echipa de handbal junioare IV a LPS Brăila, pregătită de profesorul Viorel Alexandru, a câştigat ediția a II-a a Memorialului „Paul Popescu”, competiție ce s-a desfășurat la Vaslui. La această competiție au mai participat LPS Vaslui, LPS Piatra Neamţ şi LPS Iaşi.

Formaţia pregătită de profesorul Viorel Alexandru s-a impus cu 26-9 în faţa echipei LPS Iaşi, apoi învins cu 28-10 pe LPS Piatra Neamţ. În finala turneului, LPS Brăila a câştigat cu 21-19 în compania echipei LPS Vaslui, după ce la pauză vasluiencele au avut un avantaj de trei goluri, scor 11-8. În repriza a doua portarul Nicoleta Petre a avut o prestaţie foarte bună, reuşind să apere şi cinci aruncări de la 7 metri. Golgetera echipei brăilene la acest turneu a fost Claudia Stroe, cu 23 de goluri marcate. Celelalte goluri ale LPS Brăila la acest turneu au fost marcate de: Andreea Surdu -15 goluri, Laura Surdu -14, Adelina Iordache -9, Mădălina Toma -3, Melania Marin -3, Sara Hodiş -2, Andreea Boboc -1.
„A fost o verificare utilă a handbalistelor noastre în vederea turneului pe Euroregiunea S-E, care va avea loc în luna martie şi pe care de altfel noi ne-am exprimat dorinţa de a-l organiza. Am rulat întreg lotul şi toate handbalistele au evoluat cu ambiţie, dovadă fiind faptul că am reuşit să încheiem competiţia pe primul loc”, a declarat profesorul Viorel Alexandru.
LPS Brăila a utilizat la acest turneu următoarele jucătoare: Nicoleta Petre, Daria Ene, Sara Hodiş, Andreea Surdu, Laura Surdu, Claudia Stroe, Melania Marin, Mădălina Toma, Andra Nistor, Adelina Iordache, Alice Lemnaru, Andreea Boboc, Mădălina Mănăilă, Cătălina Maria Alexandru, Alina Bounegru, Violeta Săbăduş.