Handbalistele junioare III de la LPS Braila, victorie la scor in fata celor de la CSS Galati

Duminică, 18 martie, în Sala de jocuri a LPS Brăila, echipa d handbal fete pregătită de Alexandru Viorel și-a continuat parcursul excelent din Seria B a junioarelor 3. Fetele de la LPS Brăila au obținut a 19 victorie din 20 de meciuri și este singura echipă neînvinsă în serie.

Deși au întâlnit echipa clasată pe locul 4, CSS Galați, handbalistele junioare III de la LPS Brăila s-au impus categoric cu scorul de 46-22 (24-8), după ce etapa trecută au câștigat la Fetești cu 37-19 (24-7).

Fetele de la Brăila au condus tot meciul, singurul moment în care scorul a fost egal a fost la 1-1 în minutul 2. În minutul 11 LPS Brăila s-a distanțat la 5 goluri, scor 7-2, iar în minutul 16 diferența s-a mărit la 10 goluri, scor 14-4. Diferența s-a mărit până spre finalul primei reprize la 17 goluri, scor 24-7, iar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de gălățence.

După pauză scenariul s-a repetat. În minutul 29 diferența s-a majorat la 20 de goluri, scor 28-8. Profesorul Viorel Alexandru a introdus pe teren jucătoarele care au evoluat mai puțin și gălățencele au mai echilibrat jocul și gălățencele au menținut diferența la 18-20 de goluri. Din minutul 32, la scorul de 32-13, LPS Brăila a marcat cinci goluri consecutive și în minutul 38 diferența s-a mărit pentru prima dată la 24 de goluri, dar cea mai mare diferență a fost de 25 de goluri, înregistrată prima dată în minutul 46, scor 42-17. Meciul s-a încheiat după ce Andreea Surdu a marcat golul de 46-22 în ultimul minut al meciului.

Pentru LPS Brăila au marcat: Adelina Iordache -12 goluri, Andreea Surdu -9, Ana Popescu -9, Laura Surdu -7, Sara Hodiș -3, Melania Marin -2, Claudia Stroe -2, Denisa Ion -1 și Cristiana Neagu-1. Au mai jucat: Marina Șișu, Daria Ene, Alexandra Perianu, Mădălina Toma, Mădălina Mănăilă.

Ultimul meci din serie pentru junioarele III de la LPS Brăila va fi pe 1 aprilie, când vor primi replica celor de la LPS Iolanda Balaș Sotter Buzău.