
Simona Halep, numărul cinci mondial, a fost învinsă de elvețianca Timea Bacsinszky, în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-2, marți, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.
Bacsinszky (26 ani, 20 WTA) s-a impus după două ore și 28 de minute de joc, obținând prima sa victorie în duelurile cu Halep. Românca învinsese în primele două partide directe, în 2010 în semifinalele turneului ITF de la Torhout (Belgia), cu 6-1, 6-3, și în 2015 în finală la Shenzhen, cu 6-2, 6-2.
Jucătoarea elvețiană, al cărei tată s-a născut în românia, a câștigat primul ghem al meciului, dar Halep a preluat jocul pe cont propriu și a reușit trei ghemuri consecutive. Bacsinszky a revenit și a egalat, 4-4, dar apoi Simona a făcut un nou break și a încheiat setul cu 6-4, în 45 de minute.
Halep a început prea relaxată setul al doilea și a pierdut primele două ghemuri, nu a reușit să revină în joc nici după o întrerupere de șapte minute pentru ștergerea liniilor, în urma câtorva picături de ploaie căzute pe teren. Bacsinszky a avut 4-1, 5-2 și s-a impus cu 6-3 în setul secund.
În decisiv, Simona Halep a fost complet ieșită din joc, fiind condusă cu 4-0, 5-1, elvețianca câștigând ultimul act cu un sec 6-2.
Simona Halep va primi 128.215 dolari și 215 puncte WTA, ea riscând să piardă locul 5 în clasamentul WTA.