ProBr Sport

Gazdele au castigat o singura partida in etapa a VI-a din Liga a 4-a

Sâmbăta s-au jucat cinci meciuri din etapa a VI-a a Ligii a 4-a la fotbal, etapa încheindu-se duminică după amiază pe stadionul Municipal din Brăila cu meciul dintre Dacia Unirea 2 Brăila și fosta campioană Victoria Traian.

Gazdele au câștigat un singur meci în această etapă, trei meciuri terminându-se la egalitate. Sportul Chiscani a realizat scorul etapei și a câștigat al șaselea meci consecutiv în acest campionat. În cele șase meciuri s-au marcat 36 de goluri, gazdele înscriind 14 goluri, iar oaspeții au marcat de 22 de ori. Golgeterul etapei a fost Vali Durbacă de la Sportul Chișcani cu patru goluri marcate, iar Liviu Boariu de la Sportul Chișcani și  Adrian Postolea de la Victoria Traian au marcat de câte trei ori. La juniori A1 s-au marcat 55 de goluri, în nici un meci nu s-au marcat mai puțin de 8 goluri.

Rezultatele înregistrate în Liga a 4-a, etapa a VI-a:

Dacia Unirea II Brăila – Victoria Traian 1-5 (0-2). Pentru echipa din Traian au marcat Postolea (12, 82, 87), Olmazu (40) și Stoian (54), iar pentru Dacia Unirea a marcat S. Techiu în minutul 70. La juniori A1 cei de la Traian au câștigat cu 7-1.

Viitorul Însurăţei – Pandurii Tudor Vladimirescu 2-1 (1-0). Pentru gazde a marcat Mariniuc în minutele 24 și 83, iar pentru Pandurii a marcat Șerbănescu în minutul 56. La juniori Pandurii, antrenați de Nicușor Anghel, a câștigat cu 8-1, un cadou frumos pentru antrenorul lor care a împlinit duminică 44 de ani.

Voinţa Plopu – Victoria Cazasu 4-4 (2-3). Nou promovata a reușit să obțină un punct în meciul cu cei de la Cazasu cu un gol al egalării marcat în minutul 90 de Roșu Celelalte trei goluri ale gazdelor au fost marcate de Tărcatu (38), M. Călin (40), Ursache (87). Pentru Pandurii au marcat:  Vlad (14), Oaie (29, 34), Cotogă (57). La juniori Plopu a câștigat cu 9-1.

Voinţa Vişani – Sportul Chiscani 2-7 (0-4). Pentru gazde au marcat Dobrică (70) și Buteseacă (72), iar pentru liderul campionatului au marcat V. Durbacă (3,44,56,63) și L. Boariu (42, 43, 75). La juniori A1 oaspeții au câștigat cu același scor, 7-2, numai că la pauză au condus cu 6-0.

Viitorul Ianca – CS Făurei 2-2  (0-1). Oaspeții au gondus cu 2-0 prin reușitele semnate de Ciurea (13) și Mîță (59), dar gazdele au reușit să egaleze prin golurile marcate de Șerban (71) și Bosoi (75). La juniori Ianca a câștigat cu 8-0.
Gloria Movila Miresii – Voinţa Şuţeşti 3-3 (0-1). A fost un meci în care gazdele au reușit să revină de la 0-1 și să conducă cu 2-1 timp de 15 minute, pentru ca în final să reușească să obțină doar un punct printr-un gol marcat în minutele de prelungire. Pentru Gloria au marcat Gologan (58), Spiță (63) și Panțuru (90+2), iar pentru oaspeți au înscris Șerban (40, 78) și Nicolae (87). La juniori A1 gazdele s-au impus cu 9-2.

În clasamentul echipelor de seniori pe primul loc se află Sportul Chișcani cu 18 puncte, golaveraj 28-7. Pe locul 2 se află CS Făurei cu 13 puncte, urmată de Victoria Traian cu 12 puncte, Pandurii Tudor Vladimirescu, Dacia Unirea 2 Brăila și Viitorul Însurăței, toate cu câte 10 puncte.

La juniori A1 pe primul loc se menține Pandurii Tudor Vladimirescu cu 16 puncte, golaveraj 52-4, urmată de Viitorul ianca, tot cu 16 puncte, dar golaveraj 40-4. Pe locurile 3-4 se află Viitorul Însurăței și Victoria Traian, ambele cu câte 15 puncte, departajate de golaveraj