Gabriela Perianu cea mai buna jucatoare a Romaniei in meciul cu Slovenia

România – Slovenia 30-24 (10-14) în a treia etapă din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin U20

Marți seara, de la ora 19.15 (ora României), naționala de tineret a României, pregătită de Seviștean Popa și Cristian Preda, avându-le pe teren pe handbalistele de la HC Dunărea Brăila, Nicoleta Safta și Gabriela Perianu, au reușit să se impună la șase goluri diferență în fața Sloveniei, după ce în minutul 25 al primei părți era condusă la cinci goluri diferență.

Meciul a început sub semnul echilibrului, cu multe ratări de ambele părți, astfel că Perianu a marcat primul ei gol la acest mondial, deschizând scorul pentru România în minutul 2. În minutul 11 scorul era 2-3 pentru slovene, prima dată când acestea conduceau pe tabela de marcaj, iar Perianu a reușit să egaleze la 3 și Tănăsie a readus România în avantaj. România a fost pentru ultima dată în prima repriză la conducerea jocului în minutul 16, când Zamfirescu a marcat pentru 5-4, după care a urmat o perioadă neagră pentru echipa României, în care timp de 10 minute nu a marcat nici un gol, primind însă 6 și permițând Sloveniei să se desprindă prima dată la 5 goluri, scor 5-10 în minutul 25. În ultimele 5 minute ritmul a fost mult mai rapid, marcându-se 9 goluri, iar la pauză s- intrat la scorul de 10-14.

Cristian Preda dand indicatii la time-out

Repriza a doua a fost la discreția fetelor pregătite de Popa și Preda, care au marcat primele 3 goluri ale reprizei secunde și s-au apropiat la un gol, iar în minutul 36 au reușit să egaleze la 15. Slovenia a mai condus de două ori pe tabela de marcaj, iar din minutul 39 România a revenit în avantaj prin golul marcat de Gabriela Perianu, 18-17, iar Chiricuță a adus România la două goluri avantaj pentru prima dată în acest meci în minutul 40, după un contraatac declanșat la o intercepție în apărare a Gabrielei Perianu. Din minutul 45, la scorul de 20-19, România a marcat în patru minute cinci goluri fără să primească vreunul și să ajungă la un avans de 6 goluri pe tabela de marcaj, scor 25-19, cea mai mare diferență care s-a înregistrat în acest joc, diferență cu care s-a încheiat și meciul, cu un ultim gol marcat de brăileanca Gabriela Perianu la o pătrundere pe partea dreaptă.

În acest meci pentru România au evoluat: Elena Șerban – 4 intervenții (un 7 m apărat), Denisa Dedu – o intervenție și Ana Maria Inculeț (portari); Mădălina Constantinescu – 10 goluri (4 de la 7 m), Ana Maria Tănăsie – 5 goluri, Gabriela Perianu -5, Eliza Chiricuță -4, Andreea Pricopi -3 (1 de la 7 m), Roxana Cârjan -1, Bianca Tiron -1, Maria Zamfirescu -1, Cristina Carabulea, Laura Popa, Nicoleta Safta și Eliza Cicic. Pricopi a ratat o aruncare de la 7 m.

Perianu a marcat primele sale goluri la acest campionat Mondial, dar a făcut și un joc foarte bun în apărare, unde a blocat foarte bine atacurile slovenelor, care au aruncat la poartă doar de 38 de ori, față de 52 de aruncări ale româncelor. Pe lângă cele cinci goluri marcate Perianu, care a fost pe teren timp de 47 de minute, a mai avut și două asist-uri, la golul lui Chiricuță pentru 19-17 și la golul marcat de Tănăsie pentru 25-19. Nicoleta Safta a jucat 21 de minute, dar nu a mai avut aceeași prestație din primele două meciuri, fiind chiar certată de Cristian Preda, primul antrenor pe care la avut când a venit la Dunărea Brăila. Chiar și așa, ea are meritul de a fi provocat aruncarea de la 7 m din care Pricopi a marcat pentru 2-1.

Următorul meci al României este programat joi 3 iulie, de la ora 17,00, când va întâlni echipa Chinei.