Fratellinni M14 Galați a câștigat Cupa Moș Crăciun de la Brăila

La acest sfârșit de săptămână în sala de jocuri a LPS Brăila s-a desfășurat ediția a IV-a a Cupei Moș Crăciun la fotbal în sală, o competiție la care au participat 8 echipe.

Evenimentul a fost unul caritabil, iar banii strânși vor fi donați pentru Andrei Raul Iacob, în vârstă de 6 ani.

În prima zi a competiției, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Grupa A: Juventus Brăila – Penitenciarele Brăila 5-4; Pretenașii – AC Milan 6-2. Componentul echipei naționale de futsal a României, Andrei Crăciun, a marcat 3 goluri pentru Prietenași.

Grupa B: Dinamo Brăila – Turinado 2-1; Fratellinni M14 – Dacia Unirea Brăila 4-1. Pentru echipa gălățeană au evoluat Daniel Florea (fost jucător al echipei Șahtior Donețk) și Andrei Miron (FC Botoșani). Din lotul Daciei Unirea Brăila au făcut parte și Stelian Nicoliță, Petre Patrick și Ciucureanu Costin.

În etapa a II-a competiției, desfășurată sâmbătă dimineață, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Grupa A: AC Milan – Juventus 2-4; PNT – Pretenașii 6-4.

Grupa B: Dinamo – Dacia Unirea 4-3; Fratellinni M14 – Turinado 8-2.

Sâmbătă seara, în etapa a III-a, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Grupa A: Pretenașii – Juventus 2-5; PNT – AC Milan 8-3.

Grupa B: Fratellinni M14 – Dinamo 3-1; Dacia Unirea – Turinado 3-3.

În finala mică, PNT a învins cu scorul de 4-2 (1-1) pe Dinamo Brăila.

Finala mare a fost câștigată de Fratellinni M14 Galați, după un meci echilibrat cu Juventus Brăila. Juventus a condus la pauză cu 2-0, prin golurile înscrise de Techiu Sorin și Huțu Ionuț. În cea de-a doua repriză gălățenii au revenit și au egalat prin Nejneru Marius și Frunză Sorin, iar victoria celor de la Fratellinni a fost obținută la loviturile de departajare.
Portarul turneului a fost desemnat Puznava Liviu (Dinamo Brăila), iar cel mai bun jucător, Cucu Stelian (Fratellinni M14 Galați).