Finalistele Cupei Romaniei se vor decide in returul de sambata

Miercuri după amiază s-au jucat meciurile tur din semifinalele Cupei României – faza judeţeană la fotbal. Cu patru echipe apropiate valoric, ambele partide au fost echilibrate, iar finalistele vor fi decise în meciurile retur, care se vor desfășura sâmbătă, de la ora 11.00.

Pe stadionul Municipal, Dacia Unirea 2 Brăila și Sportul Chișcani au terminat nedecis, deși echipa din Chișcani a jucat o oră cu un om mai puțin, Drăguș fiind eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător. Echipa lui Vasile Darie a controlat jocul, dar au ratat foarte mult, în timp ce elevii lui George Pascu s-au apărat și au ripostat prin câteva contre. Portarii Ghighimoc și Mitrea au fost îngerii păzitori și au păstrat porțile neperforate până la finalul meciului.

Dacia Unirea 2 Brăila: Mitrea – Gaşpar, Moroianu, Pârlog, N. Andrei – M. Dima, G. Niţă, P. Ioan, G. Gheorghe (min. 85 Vrânceanu) – M. Iordache (min. 72 Mucuţă), Techiu.
Sportul Chiscani: Ghighimoc – C. Boariu, Smeu, Drăguş, Zărnescu – L. Boariu (min. 88 Mirescu), Pascu, G. Costache, I. Huţu – V. Durbacă, A. Crăciun (min. 78 Milea).

În cealaltă semifinală, Victoria Traian a câştigat cu 2-1 (2-1). Pentru gazde a marcat Ciocan în minutele 7 şi 32, iar golul oaspeţilor a fost înscris de Andrieş în minutul 30. Victoria Traian a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 72, când Dorian Nistor a fost eliminat pentru un fault violent asupra unui adversar.