Sport

Echipa Scolii Vlaicu Voda a castigat etapa judeteana a Cupei Tymbark la fotbal baieti U12

Echipa Scolii Vlaicu Voda a castigat etapa judeteana a Cupei Tymbark la fotbal baieti U12

Sambata si duminica s-a desfasurat faza judeteana a Cupei Tymbark – baieti – Under 12, la care au participat 16 echipe cu elevi din clasele a V-a si a VI-a. Castigatoarea competitiei a fost echipa Scolii gimnaziale Vlaicu Voda, pregatita de Gianin Oprea, care a castigat toate cele 6 partide disputate in cele doua zile, marcand 40 de goluri si primind doar 7. Echipa Scolii Vlaicu Voda va reprezenta Braila la faza zonala, care va avea loc la Buzau.

Cele 16 echipe participante au fost impartite în patru grupe, ale caror meciuri s-au jucat pe terenurile sintetice de la Liceul Grigore Moisil – Grupa A, Colegiul National “Ana Aslan” – Grupa B, Colegiul Tehnic  ,,C.D. Nenitescu” – Grupa C și Liceul Teoretic ,,Panait Cerna” – Grupa D.

Din Grupa A au facut parte echipele:

  1. Scoala Gimnaziala “Sf. Andrei”
  2. Scoala Gimnaziala Tudor Vladimirescu
  3. Scoala Gimnaziala” Fanus Neagu”
  4. Scoala Gimnaziala Gemenele

Rezultatele inregistrate in meciurile din Grupa A, desfasurate sambata 10 martie:

Sf. Andrei – Gemenele3-1
T. Vladimirescu – F. Neagu1-1
Sf. Andrei – T. Vladimirescu –5-1
F. Neagu – Gemenele7-0
Gemenele – T. Vladimirescu3-5
Sf. Andrei – F. Neagu0-1

In Grupa B au fost repartizate echipele:

  1. Scoala Gimnaziala Rimnicelu
  2. Liceul Pedagogic “D.P.Perpessicius”
  3. Scoala Gimnaziala Jirlau
  4. Scoala Gimnaziala “V.Alecsandri”

Rezultatele inregistrate in meciurile din Grupa B, desfasurate sambata 10 martie:

Rimnicelu – V. Alecsandri2-2
Liceul Pedagogic – Jirlau2-1
V.Alecsandri – Jirlau2-2
Liceul Pedagogic – Rimnicelu1-1
Rimnicelu – Jirlau2-2
V.Alecsandri – Liceul Pedagogic4-0

Din Grupa C au facut parte echipele:

  1. Scoala Gimnaziala “Vlaicu Voda”
  2. Scoala Gimnaziala Salcia Tudor
  3. Scoala Gimnaziala Sutesti
  4. Scoala Gimnaziala “D. Cantemir”

Rezultatele inregistrate in meciurile din Grupa C, desfasurate sambata 10 martie:

Vlaicu Voda – D. Cantemir9-3
Salcia Tudor – Sutesti2-1
Vlaicu Voda – Salcia Tudor10-0
Sutesti – D. Cantemir0-5
Vlaicu Voda – Sutesti7-3
D. Cantemir – Salcia Tudor7-0

Din Grupa D au facut parte echipele:

  1. Scoala Gimnaziala Galbenu
  2. L. P.S. Braila
  3. Scoala Gimnaziala Gropeni
  4. Scoala Gimnaziala Chiscani

Rezultatele inregistrate in grupa D au fost:

Galbenu – Chiscani1-1
L.P.S. – Gropeni5-3
Galbenu – Gropeni3-0
L.P.S. – Chiscani6-0
Chiscani – Gropeni1-2
Galbenu – L.P.S.1-0

In urma acestor rezultate la turneul final al fazei judetene a Cupei Tymbark s-au calificat echipele de pe primul loc din fiecare grupa:

  1. SCOALA GIMNAZIALA ”F. NEAGU” – PROF. IVAN VIOREL
  2. SCOALA GIMNAZIALA ”V. ALECSANDRI” – PROF. DIMIAN MIA
  3. SCOALA GIMNAZIALA ”VLAICU VODA” – PROF. OPREA GIANIN
  4. SCOALA GIMNAZIALA “TOMA TAMPEANU” GALBENU – PROF. VALENTIN JERCAN

Rezultatele Turneului final, desfasurat duminica, 11 martie, pe terenul sintetic de la Colegiul Ana Aslan au fost:

F. NEAGU – GALBENU2-2
V.VODA – V.ALECSANDRI4-0
F. NEAGU – V.ALECSANDRI1-0
GALBENU – V.VODA0-4
GALBENU – V.ALECSANDRI3-1
V.VODA-F.NEAGU6-1

Clasamentul final al competitiei judetene a fost:

NR.

CRT.

ECHIPAMVEIGMGPP
1.SCOALA VLAICU VODA33001419
2.SCOALA GALBENU3111574
3.SCOALA FANUS NEAGU3111484
4.SCOALA VASILE ALECSANDRI3003180

Turneul final a fost echilibrat, cu meciuri frumoase, echilibrate dar totusi trebuie sa recunoastem superioritatea echipei Scolii Gimnaziale „Vlaicu Voda”, echipa pregatita de profesorul Gianin Oprea. La toate echipele participante au existat mici fotbalisti cu potential, speram noi, viitorii fotbalisti ai judetului Braila la un nivel ridicat. Competitia s-a desfasurat in conditii foarte bune si multumim pe aceasta cale Inspectoratului Scolar Judetean Braila„, a declarat profesor Bogdan Grigore, responsabilul de competiție.

Desi nu s-au acorcdat premii individuale, remarcatii lui Bogdan Grigore au fost:

Cel mai bun jucator: Rancea Sebastian (Scoala Vlaicu Voda)
Cel mai tehnic jucator: Radulescu Iulian (Scoala Vasile Alecsandri)
Cel mai bun mijlocas: Dușa Daniel (Scoala Vlaicu Voda)
Cel mai bun atacant si golgeterul competitiei: Cozman Vladimir (Scoala Vlaicu Voda)
Cel mai bun fundas: Gavrila Rares (Scoala Fanus Neagu)
Cel mai bun portar: Toader Andrei (Scoala Galbenu)

Premierea a fost facuta de domnul inspector de specialitate – Marian Babes.

Arbitrajul a fost asigurat de A.J.F. Braila, asistenta medicala a fost asigurata de S.P.A.M.A.C. Braila.

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •