Echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila victorie în deplasarea de la Bacău

Echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a obținut joi a treia victorie din acest sezon, prima în deplasare. Echipa pregătită de Cristian Preda și Eugen Jelesneac a reușit să câștige în deplasarea de la Știința Bacău, într-un meci jucat în devans și contând pentru etapa a XII-a din seria A a Diviziei A la handbal feminin.

Tinerele jucătoare de la HC Dunărea s-au impus la Bacău cu 22-19 (11-11) și acumulează astfel 10 puncte după 12 etape în Divizia A.

După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 11-11, în care gazdele au revenit de la 7-10, echipa brăileană a început foarte bine repriza a doua, primind un singur gol în primele 13 minute și HC Dunărea Brăila s-a desprins la 16-12 și 19-14. Cu trei minute înaintea finalului de meci Știința Bacău s-a apropiat la un gol, scor 19-20 în minutul 57, având și superioritate numerică. Deși mai tânără, echipa pregătită de Cristian Preda a gestionat mai bine finalul de meci, înscriind de două ori în inferioritate și obținând meritat victoria.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -5 goluri, Iasmina Ichim -5, Ștefania Epureanu -4, Diana Gașpar -3, Mirabela Coteț -3, Alexandra Oprea -1 și Nicoleta Popa -1. Au mai jucat: Elena Caraman și Ana Maria Micu – portari, Natalia Teodor și Iulia Sava.

Pentru Știința Bacău au marcat: Ciobanu -5 goluri, Manoilă -5, Grigoriu -3, Tală -3, Verșescu -1, Faig -1 și Croitoriu -1.