Dupa infrangerea severa la juniori U 18, baschetbalistii braileni de la U 16 spera sa castige astazi meciul cu Slam Bucuresti

Sâmbătă la prânz, juniorii U 18 de la Cuza Sport Brăila au întâlnit pe U Banca Transilvania Cluj Napoca, în etapa a V-a din grupa I a turneului semifinal Grupa Valorică A.

Baschetbaliștii de la Brăila au intrat în meci fără prea multă încredere că pot obține un rezultat pozitiv și au greșit foarte mult, dându-le posibilitatea clujenilor să câștige la scor meciul de la Brăila. U BT Cluj s-a desprins încă din primul sfert, pe care l-au câștigat cu 24-10, iar în sfertul al doilea și-au mărit avansul pe tabela de marcaj la 29 de puncte, rezultatul la pauza mare fiind 22-51.

Cu multe mingii pierdute în faza de atac și cu o apărare lejeră, brăilenii nu au reușit să oprească iureșul oaspeților. Clujenii au câștigat sfertul al treilea cu 23-8. În ultimul sfert Cuza Sport a încercat să limiteze proporțiile dezastrului, dar fără a reuși să reducă din handicap. Tot echipa din Cluj s-a impus și în sfertul 4, pe care l-au câștigat cu 18-11, iar singurul lucru pe care brăilenii l-au realizat a fost că oaspeții n-au trecut de bariera de 100 de puncte.

Cuza Sport a pierdut meciul din etapa a V-a cu U BT Cluj cu scorul de 41-92 și a rămas cu o singură victorie. În etapa a VI-a, Cuza Sport Brăila U 18 va juca tot pe teren propriu, cu CN Aurel Vlaicu București.

Duminică, 12 februarie 2017, de la ora 14.00, echipa de juniori U16 de la CS Cuza Sport Brăila va juca derby-ul cu BC Slam București. O victorie în acest meci le-ar putea asigura baschetbaliștilor juniori U16 de la Brăila o calificare în turneul final la această categorie de vârstă.