Dunărea Brăila a fost învinsă categoric de Rapid București în etapa a 18-a din Liga Florilor după o repriză secundă lamentabilă, în care, după ce au condus cu 4 goluri, scor 15-19 în minutul 34, s-au văzut conduse cu 7 goluri, prima dată în minutul 57, scor 32-25. La final scorul a fost 34-28 (13-16) pentru Rapid, care rămâne pe locul 2 în clasament, iar Dunărea rămâne pe locul 4. În tur, la Brăila, a fost 28-27 pentru echipa pregătită de Jan Leslie Lund.
Prima repriză a fost una echilibrată, cu ambele echipe aflate pe rând la conducere pe tabela de marcaj, dar fără ca vreuna să se desprindă la mai mult de un gol până în minutul 22 când Gomes da Rocha a făcut ca Brăila să aibă două goluri avantaj, scor 10-12. În minutul 28 Gonzalez a dus gruparea din Brăila la un avans de 3 goluri, scor 12-15, iar la pauză s-a intrat la scorul de 13-16, după un gol marcat de pivotul Schmelzer.
Chiar dacă Brăila avut primul atac din partea a doua a meciului, primele au marcat rapidistele prin unguroaica Korsos. În minutul 4 Fais Munhoz Araujo a marcat pentru 15-19, cea mai mare diferență de scor pe care a avut-o Dunărea în acest meci. Antrenorul Rapidului a cerut time-out și echipa s-a a avut o revenire incredibilă, reușind un parțial de 7-0 între minutul 34 și minutul 42. Seria bună a gazdelor a fost stopată de Fais Munhoz Araujo, iar până în minutul 49 diferența de pe tabela de marcaj s-a menținut la 2-3 goluri în favoarea echipei din Giulești.
În minutul 49 Janjusevic a marcat din aruncare de la 7 metri și a majorat avantajul gazdelor la 4 goluri, scor 28-24, apoi Korsos și Neesgaard Mogensed au făcut ca tabela de marcaj să arate 30-24 în minutul 53. În minutul 57 golul lui Neesgaard Mogensed a făcut ca diferența să se mărească la 7 goluri, scor 32-25. Rapid a mai avut 7 goluri avans de două ori până la final, dar rezultatul a fost 34-28.
Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzalez -7 goluri, Kanaval -5, Jezic -4, Fais Munhoz Araujo -4, Gomes da Rocha -4, Quintino -1, Schmeltzer -1, Lupei,-1, Venancio -1. Au mai jucat: Șerban (9 intervenții), Teodorescu (o intervenție) – A. Popa, Liscevic, Mohamed. Udriștioiu și Severin nu au jucat în acest meci.
HC Dunărea Brăila este pe locul 4 după 18 etape din Liga Florilor, cu 40 de puncte, la 5 puncte în spatele celor de la Rapid și Gloria Bistrița-Năsăud, ocupantele locurilor 2 și 3. În etapa a 19, miercuri, 20 martie, de la ora 17.30, HC Dunărea va juca la Brăila cu Minaur Baia Mare. Până atunci, HC Dunărea va juca miercuri, 13 martie, de la ora 17.30, tot la Brăila, cu HC Zalău, în Cupa României. Sâmbătă, 16 martie, HC Dunărea Brăila va juca în sferturile de finală ale EHF European League, la Koprivnica, în Croația, cu HC Podravka Vegeta.