Silviu Mares 10 octombrie 2020
Dunărea Brăila a câștigat la două goluri meiul tur din European League cu Tertnes Bergen

HC Dunărea Brăila a câștigat manșa tur cu norvegiencele de la Tertnes Bergen, scor 28-26 (14-11). Duminică, de la ora 13.00, tot în Sala Polivalentă Danubius din Brăila se va juca meciul retur.

Echipa pregătită de Hrupec a început bine meciul cu Tertnes Bergen și a condus c 2-0 prin golurile marcate de Dmitrovic. Meciul a fost apoi echilibrat până în minutul 21, când fetele de la Brăila s-au desprins prima dată la trei goluri, după ce Cătălina Preda a înscris pentru 10-7. Diferența s-a mărit apoi la patru goluri după o reușită din poartă în poartă a Elenei Șerban. Cu trei secunde înaintea pauzei, Hilby a marcat pentru 14-11, stabilind scorul primelor 30 de minute ale meciului.

În primele 4 minute din repriza secundă, Dunărea Brăila a marcat de trei ori prin Dmitrovic de la 7 metri, Dache și Sazdovska și diferența s-a mărit la 6 goluri, 17-11. În minutul 41 Mădălina Zamfirescu a înscris pentru 24-15, stabilind pentru prima dată o diferență de 9 goluri pe tabela de marcaj. Ultima dată când diferența a fost de 9 goluri a fost în minutul 48, când Kanaval a înscris pentru 26-17. În ultimele 12 minute ale meciului fetele pregătite de Neven Hrupec au mai marcat de două ori și au primit 9 goluri, astfel că rezultatul final al manșei tur dintre HC Dunărea Brăila și Tertnes Bergen s-a încheiat cu scorul de 28-26.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Bianca Tiron -6 goluri, Marina Dmitrovic -6 (4 de la 7 m), Araujo Tamires Morena -3, Elena Dache -3, Cătălina Preda -3, Elena Șerban -2, Sazdovska Jovana -2, Nicoleta Safta -1, Mădălina Zamfirescu -1, Marina Kanaval -1. În poartă, Elena Șerban a avut 11 intervenții reușite, dintre care o aruncare de la 7 metri. Au mai jucat: Alina Czezi, Gabriella Bucur Szucs, Bojana Milic, Mirabela Coteț și Premovic Sanja.

Tertnes: Skogstrand – 10 intervenții, Lien – Stankiewicz -8 goluri, Hilby -5, Kjolholdt 4, Haugseng 2, Gosse 2, Hagen 1, Knutsen 1, Skarstein-Storeng 1, Moen 1, Intelhus 1.