Dunărea 2 Brăila a pierdut în deplasare la HCM Slobozia

În etapa a V-a, ultima a primului tur din seria A a Diviziei A la handbal feminin, HC Dunărea 2 Brăila a pierdut la cinci goluri meciul jucat în deplasare cu HCM Slobozia, principala favorită la promovarea în Liga Națională. Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu s-a impus cu 33-28 (15-11) și a încheiat turul pe primul loc, cu maxim de puncte. HC Dunărea 2 Brăila, pregătită de Cristian Preda și Eugen Jelesneac, a înregistrat a doua înfrângere și cu 7 puncte se află pe locul 4.

Brăila a început bine meciul și după ce Ivan a deschis scorul pentru gazde, Ștefania Epureanu a marcat de două ori și a adus Dunărea Brăila la conducere în minutul 4. Fetele lui Preda și Jelesneac au mai fost de două ori la conducere pe tabela de marcaj, 2-3 și 3-4, apoi 11 gazdele s-au desprins la două goluri, scor 6-4. diferența s-a mărit la patru goluri, prima dată în minutul 23, scor 12-8. Brăila s-a apropiat la două goluri în minutul 27, dar la pauză s-a intrat la scorul de 15-11 după două goluri înscrise de Cătălina Sava.

În debutul părții a doua a meciului gazdele s-au distanțat la 6 goluri, scor 17-11 în minutul 32. de la scorul de 19-14 în minutul 37 Slobozia s-a distanțat la 10 goluri, scor 24-14 în minutul 44 și la 11 goluri, scor 27-16 în minutul 47. Gazdele au mai slăbit ritmul și handbalistele de la Brăila au mai remontat din diferență până la final și la final au pierdut la doar cinci goluri, scor 33-28.

Pentru HC Dunărea 2 Brăila au marcat: Ștefania Epureanu – 11 goluri (6 de la 7 m), Iasmina Ichim -8 (1 de la 7 m), Mirabela Coteț -4, Alexandra Vrabie -2, Alexandra Oprea – 2 (1 de la 7 m) și Natalia Tudor -1. Au mai jucat: Elena Caraman – portar, Andreea Dinu și Andreea Stan. Nu au fost utilizate Ana Maria Micu și Cristina Vâlsan.

Pentru HCM Slobozia au marcat: Cătălina Sava -5, Loredana Vârtic -5, Mihaela Obedeanu -5, Alexandra Georgescu -5, Alina Dragu -4, Andreea Ivan -4, Andryana Naumenko -3 și Raluca Nicolae -2.

Următorul meci pentru HC Dunărea 2 Brăila va avea loc duminică, 21 octombrie, în deplasare la CSU Neptun Constanța.