Doua medalii pentru pugilistele de la CSM Braila la campionatul national de senioare

În perioada 27 august-1 septembrie 2018 a ediția din acest an Campionatului Naţional de box feminin, competiţie care a avut loc la Complexul Marea Neagră din Eforie Nord. CSM Brăila a participat cu două sportive senioare, Alina Turtoi şi Andreea Bordea, şi a obţinut două medalii, una de argint şi una de bronz.

La categoria 48 kg, Alina Turtoi a boxat în semifinale cu Larisa Gheorghe de la Banatul Timişoara, iar eleva antrenorului Cristian Bălan a câştigat meciul cu decizie unanimă la puncte.

În finală, brăileanca a boxat cu multipla campioană Steluţa Duţă, pugilista din România cu cel mai bogat palmares internaţional. Componentă a lotului naţional de box feminin, unde se pregăteşte sub îndrumarea antrenorului Adrian Lăcătuş, Steluţa Duţă, multiplă medaliată la europene şi mondiale, a câştigat meciul cu sportiva de la CSM Brăila prin abandon, în repriza a doua.

Campioana naţională de junioare şi tineret, Andreea Bordea a boxat în semifinalele categoriei 54 kg cu Claudia Nichita sportivă cu dublă legitimare ACSM Mangalia/Steaua Bucureşti, campioana naţională din ultimii patru ani. Sportiva pregătită de Cristian Bălan a pierdut clar în fața campioanei și a rămas cu medalia de bronz.