
Inspectorul școlar general Iulian Danielescu și-a anunțat astăzi dimineață demisia din funcție, o demisie care a venit însă, conform surselor noastre, la solicitarea ministerului.Această demisie vine după cea a adjunctului Marius Damian, a cărui demisie a fost acceptată de ministrul Pricopie în videoconferința de astăzi.
Deși Danielescu susține că demisia, pe care a trimis-o prin fax la minister, urmând ca în cursul zilei de astăzi să o depună și în original, este una de onoare, după scandalul în care este implicat învățământul brăilean, se pare că această demisie i-a fost sugerată de la minister, după ce a fost chemat la DNA să dea explicații pentru dosarul ”mită la bacalaureat”.
După ce inspectoarea de matematică, Manuela Diaconescu, a primit arrest la domiciliu pe perioada cercetărilor, iar profesorii Valentin Damian, fratele fostului inspector școlar general adjunct, care a demisionat săptămâna trecută și Daniela Haret, sunt cercetați sub control judiciar, se pare că în dosar mai sunt cercetate și alte 12 cadre didactice. Potrivit unor surse, procurorii DNA cercetează și modul în care au fost implementate unele proiecte europene la ISJ Brăila, proiecte de care se pare că nu este străin nici Gheorghe Bunea Stancu.
Săptămâna trecută, Iulian Danielescu declara că nu intenționează să demisioneze, dar deja se vehicular un nume pentru înlocuirea acestuia în fruntea ISJ Brăila, în persoana profesoarei de chimie Gina Miron, director la Colegiul ”Ana Aslan”. Interesant este că doi din cei trei profesori menționați mai sus, Diaconescu și Haret, sunt cadre didactice la acest colegiu.