Dacia Unirea a pierdut cu Dinamo, dupa ce a condus cu 1-0

IMG_1624Dacia Unirea Brăila a pierdut joi meciul din 16-imile Cupei României cu Dinamo București, după ce au condus la pauză cu 1-0, un meci cu două reprise diferite, prima aparținând brăilenilor și a doua a dinamoviștilor. Peste 13 mii de spectatori au fost prezenți în această după amiază pe Municipalul brăilean, care și-au încurajat favoriții, fiind prezentă și o galerie a lui Dinamo.IMG_1600

Brăila a început bine și în minutul 5 au avut prima acțiune periculoasă la poarta lui Popescu. Onofraș i-a lasat în lateral dreapta lui Roșu, iar centrarea acestuia în careu a fost respinsă în corner de Fai. În minutul 10, după un șut al lui Tîrcoveanu respins de Stănciulescu, brăilenii au pornit pe contraatac prin Onofraș, dar centrarea acestuia n-a găsit nici un brăilean la finalizare. În minutul 14 Pușcașu a trecut ușor de Puljic, dar a șutat slab.

În minutul 19 dinamoviștii au avut prima ocazie de a marca, după o pasă primită de la Tîrcoveanu, Patrick Petre s-a dus spre centru și a șutat periculos de la 17 m, însă Mitrea a reținut. În minutul 21 dinamoviștii au avut primul corner. A executat de pe dreapta Tîrcoveanu, iar Mevlja a reluat cu capul peste poartă. Brăilenii au ripostat în minutul 28, când Pușcașu a reluat peste poartă o centrare venită de la Necoară.IMG_1625

În minutul 33, Fai a centrat în careu, iar Iosofache a respins în corner. Lovitura de la colt a fost executată de Tîrcoveanu, iar Mevlja a reluat cu latul spre poartă, însă fără problem pentru Mitrea.IMG_1641

În minutul 39, Necoară a pasat cu călcâiul în spate lui Stănciuescu, acesta a trimis o pasă lungă în preajma careului, Pușcașu a deviat pe spate la Onofraș, iar acesta l-a găsit cu o pasă în colțul din dreapta al careului mare pe Costel Roșu. Mijlocașul brăilean a fost faultat de Ghomsi în momentul pătrunderii în careu și centralul a indicat punctual de la 11 m și fundașul dinamovist a văzut cartonașul galben. Lovitura de pedeapsă a fost executată impecabil de Cosmin Necoară, care a deschis scorul, 1-0 pentru Dacia Unirea Brăila.

Prima repriză s-a încheiat cu o nouă acțiune la poarta lui Dinamo. Frunză a deviat o minge la Pușcașu, iar reluarea acestuia a fost deviată în corner de Nedelcearu.

Repriza secundă a debutat cu Dinamo mai prezentă în atac, dar prima ocazie de gol a aparținut tot brăilenilor, în minutul 51. Roșu a executat o lovitură liberă de la 30 m lateral stânga, Mevlja a respins până la Laurențiu Ivan, iar fundașul brăilean a șutat de la 14 m, poziție centrală, în bara din stânga portarului Popescu.

În minutul 61 Moldoveanu a centrat  în careu, Mitrea a respins în lateral, iar șutul lui Collins Fai a fost prea slab și Mitrea a reținut. În minutul 63, la o acțiune prelungită a dinamoviștilor, Paul Anton a recuperat o minge respinsă de brăileni, a centrat din apropierea liniei de fund în fața porții, de unde Gnohere a reluat nestingherit în poartă de la 4 metri, cu un Iosofache la doi metri în spate, 1-1. După ce în minutul 65 Mitrea a reținut șutul de la 18 m a lui Moldoveanu, în minutul 66, după o cursă pe dreapta a lui Puljic, acesta a pasat la 18 m pentru Vojnovic, dar șutul acestuia a fost reținut de Mitrea.IMG_1673

În minutul 67 Sorin Frunză a șutat puternic din colțul careului de 16 m, Popescu a respins și apoi fundașii dinamoviști au degajat, mingea a fost interceptată de Petean care a șutat de la 28 de metri puțin pe lângă poartă.

În minutul 73, Ghomsi i-a pasat în centru lui Vojnovic, care l-a găsit liber cu o pasă pe culoar pe francezul Gnohere, iar atacantul dinamovist, scos din poziție de offsaid de Roșu, la executat pe Mitrea, 2-1 pentru Dinamo. Peste numai două minute Dinamo a majorat avantajul prin același Gnohere. Moldoveanu a trimis o pasă pentru Patrick Petre peste apărarea brăileană, Mitrea a ieșit în întâmpinare, dar Petre i-a mișcat mingea lui Gnohere, acesta a trecut de Mitrea și a șutat de la 17 metri în poarta goală, 3-1 pentru Dinamo, cu trei goluri marcate de atacantul francez în doar 12 minute.IMG_1728

La acest scor Dinamo a oprit motoarele, iar brăilenii parcă s-au trezit din pumni. În minutul 86 mingea a circulat pe traseul Stănciulescu – Pușcașu – Niță, iar acesta a centrat în fața porții, de unde Muscă a înscris de la colțul scurt, de lângă Vojnovic și a redus din diferență.

În minutul 89 Frunză a executat o lovitură liberă înalt în careu, dar Ivan a reluat pe lângă poartă și Dinamo s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României învingând pe Dacia Unirea Brăila cu 3-2.

Dacia Unirea Braila: Mitrea – Iosofache (min. 73 Al. Niță), Ivan, Ghiocel, Stanciulescu – Petean (min. 77 Al. Muscă) – Roșu, Frunză, Necoară (min. 68 Olenic)–Onofraș, Pușcasu
Dinamo: Popescu – Fai, Nedelcearu (min. 60 Paul Anton), Puljic, Ghomsi – Vojnovic, Mevlja – Palic, Tircoveanu (min. 46 Van Maaren), Moldoveanu – Gnohere (min. 78 L. Manole).