Cuza Sport Braila, locul 6 la turneul final al Ligii Nationale de baschet masculin 3×3

Cuza Sport Brăila a terminat pe locul 6 Turneul final al Campionatului Național de baschet masculin 3×3. La acest turneu desfășurat la Târgu Jiu, au participat 12 echipe calificate în urma turneelor preliminare.

Cuza Sport Brăila s-a calificat după fazele preliminare de pe locul 8 și a fost repartizată în Grupa A, alături de CS Rapid București și CSM Sighetu Marmației.

În primul meci de la acest turneu echipa brăileană, din care au făcut parte Ciprian Țelinoiu, Andrei Damian și Florin Voiculeț, a învins cu 22-7 echipa din Sighetu Marmației.

În al doilea meci din grupă brăilenii au pierdut cu 19-21 în fața celor de la Rapid București, dar s-au calificat în sferturile de finală ale turneului.

Duminică după amiază Cuza Sport Brăila a întâlnit în sferturile de finală pe Știința București, iar după un început bun, în care au condus cu 3-1, au cedat cu 7-21 la finalul celor 10 minute de joc.

Competiția de la Tg. Jiu a fost câștigată de Rapid București, care l-a avut în componență și pe fostul jucător de la Cuza Sport Brăila, Bogdan Cezar Sandu. Pe locul al doilea s-a clasat Știința București, iar pe locul 3 s-a clasat BC CSU Sibiu. Pe locul 4 s-a clasat BC Athletic Constanța