Cuza Sport Brăila calificată în turul II al Cupei României, după două victorii cu Universitatea Cluj

Cuza Sport Brăila a câștigat și al doilea meci din dubla confruntare cu Universitatea Cluj Napoca, în prima fază a Cupei României. Baschetbaliști pregătiți de Cătălin Ștefănescu și Mircea Totolici au trecut miercuri după amiază cu 71-47 (20-17, 22-12, 17-12, 16-6) de echipa clujeană. În primul meci baschetbaliștii de la Brăila au câștigat cu 85-52 (25-11, 21-14, 21-13, 18-14)

Și returul din Cupa României a fost controloat de la început la sfârșit de baschetbaliștii brăileni și la jumătatea primului sfert scorul a fost 14-5 pentru ei. După 16-7 studenții clujenii au avut cea mai bună perioadă a lor în acest meci și au marcat 8 puncte consecutive apropiindu-se la un punct de brăileni, scor 16-15. A fost doar un simplu foc de paie. Cuza Sport a încheiat primul sfert cu un avans de 3 puncte, scor 20-17.

În sfertul al doilea Movileanu a marcat primele puncte după două ”libere”, după care clujenii au reușit să egaleze la 22. Chiriac a marcat de 3 puncte, apoi Keyes a marcat un coș de două puncte și a beneficiat și de o ”liberă” suplimentară și tot el a marcat coșul care a distanțat Brăila la 8 puncte, scor 30-22. La jumătatea sfertului al doilea Cuza Sport Brpila a condus cu 32-24. Pe finalul sfertului Movileanu a înscris de la trei puncte și a dus Brăila prima dată la 15 puncte avans, dar scorul la pauza mare a fost 42-29 după un coș marcat cu cinci secunde înaintea finalului de sfert de Mihășan.

Universitatea Cluj a marcat primele 5 puncte din sfertul al treilea prin Bichiș. Aproape de jumătatea sfertului Univeristatea s-a apropiat la doar șase puncte, scor 44-38. Cu un minut înainte de a se termina și al treilea sfert Cuza Sport s-a distanțat prima dată la 16 puncte, scor 55-39, după un coș marcat de Damian. În ultimul sfert s-a intrat la scorul de 55-41. La jumătatea ultimului sfert Cuza Sport s-a distanțat la 19 puncte, scor 65-46. Apoi Keyes a dus Brăila la 21 de puncte și Voiculeț a mărit avansul la 23 de puncte. Ultimele puncte ale meciului au fost marcate de Eduard Urdă, iar în ultimele două minute ale meciului niciuna dintre echipe nu a mai trimis mingea în coș.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Jeyes -20 puncte, Movileanu -16 (4 coșuri de 3 puncte), Chiriac -8 (2x3p), Damian -7 (1x3p), Urdă -6, Voiculeț -6, Țelinoiu -4, Bălan Halici -2, Căpităneanu -2. A mai jucat: Andrei Sava. Toți jucătorii au jucat cel puțin câte 14 minute în acest meci.

Cuza Sport Brăila va juca primul meci în Liga Națională de baschet masculin, sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 17.00. Brăilenii vor primi în Sala Polivalentă Danubius replica celor de la CSO Voluntari, în etapa a II-a din grupa B a Ligii Naționale de baschet masculin. Meciul din prima etapă a Ligii Naționale, în deplasare cu CSM Mediaș, a fost reprogramat pentru 24 noiembrie.