Cuza Sport Brăila a încheiat anul 2018 cu o nouă înfrângere

În ultimul meci jucat în acest an Cuza Sport Brăila a pierdut vineri seara la Constanța, în fața celor de la ABC Athletic, cu scorul de 120-33 (35 – 4 35 – 8 25 – 10 25 – 11).

Doar după pauza mare tinerii baschetbaliști brăileni au pus ceva probleme constănțenilor, echipă la care fostul jucător de la Cuza Sport, Alin Andrieș a fost ca un metronom, toate aruncările sale au intrat în coș.

Gazdele au condus cu 21-0 la jumătatea primului sfert, când Vlad Beiliciu a marcat primele două puncte pentru echipa brăileană. După primele 10 minute Athletic conducea cu 35-4, iar ăn debutul sfertului secund s-au distanțat la 41-4. La acest scor Alexandru Koler a reușit să înscrie un coș de 3 puncte, și apoi tot el a marcat pentru 49-9. La pauza mare avansul constănțenilor era unul la care anul trecut nici nu sperau, 70-12.

În ultimele două sferturi Athletic a mai marcat încă 50 de puncte, câte 25 în fiecare sfert, iar baschetbaliștii brăileni au înscris 21 de puncte, reușind să evite o înfrângere la peste 100 de puncte. În acest meci Cuza Sport a marcat 3 coșuri de trei puncte, dar printre cei care au înscris de la distanță nu s-a numărat și Florin Voiculeț, care a ratat toate cele 8 încercări de a marca de 3 puncte.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Florin Voiculeț -8 puncte, Alexandru Koler -7 (un coș de 3 puncte), Vlad Beiliciu – 5 (un coș de 3 puncte), Vlad Popescu -4, Flavius Munteanu -4, Alexandru Marin – 3 (un coș de 3 puncte) și Alexandru Urdă -2. Au mai jucat: Andrei Dima și Andrei Bogatu.

După 10 etape Cuza Sport Brăila se află pe ultimul loc în grupa B din Liga Națională de baschet masculin și mai are două meciuri de disputat, pe 5 ianuarie în deplasare la CSO Voluntari și pe 12 ianuarie acasă cu Athletic Constanța.