
După victoria muncită, obținută în minutele de prelungiri cu Unirea Slobozia, CF Brăila se va deplasa la Suceava pentru meciul dintre Rapid Suceava și CF Braila se joacă sâmbătă, de la ora 11.00, pe stadionul Areni ce contează pentru etapa a XIV-a din sezonul regulat al Ligii a 2-a.
Brăilenii se pregătesc cu gândul la confruntarea de sâmbătă, împotriva echipei Rapid CFR Suceva, obiectivul fiind acela de a aduce puncte dintr-o deplasare dificilă, dar mai ales recuperarea punctelor pierdute în meciul tur, când Suceava s-a impus cu 2-0. Elevii lui Alin Pânzaru vor să-și consolideze o poziție în primele 6 locuri din clasament încă din acest final de an, mai ales că s-au descurcat mai bine în meciurile cu adversari cu pretenții decât în cele considerate ușoare.
Cosmin Necoară și Emmanuel N’Digwe au reintrat în circuitul normal de antrenament dupa accidentările suferite, iar Laurențiu Petean va putea reveni după cele două etape de suspendare. Lista absenţilor pentru meciul de sâmbătă ii va cuprinde doar pe Alin Comănescu și Francis Agbleta ambii accidentaţi.
“Mergem la Suceava cu dorinţa de a recupera punctele pierdute pe teren propriu. Sigur, conform rezultatelor obţinute în ultima vreme Rapid CRF Suceava este favorită la victorie, însă vă repet, nu mergem în excursie ci să obţinem puncte”, a declarat Valentin Avramescu, președintele CF Brăila.
De partea cealaltă, sucevenii și-au propus să obțină 7 puncte în ultimele trei etape din acest sezon și să demonstreze că semieșecul de la Dorohoi a fost un accident. Antrenorul acestora, Bogdan Tudoreanu, este de parere ca starea gazonului de pe Areni, afectat de lapovița căzută în ultimele zile, îi avantajează pe brăileni, mai ales că nu-l va putea folosi nici pe Ciprian Sumanariu, eliminat sâmbăta trecută după fluierul final al meciului cu FCM Dorohoi. Mijlocașul Andrei Cerlincă nu s-a antrenat cu echipa, el participând la mijlocul săptămânii la un trial organizat de selecționerul echipei naționale de tineret cu participarea jucătorilor din Liga a 2-a.