CS Făurei a jucat ieri un prim amical cu SSC Farul Constanța

Miercuri, la ora prânzului, pe stadionul de la Poarta Albă, CS Făurei a jucat un meci amical cu echipa de Liga a 2-a, SSC Farul Constanța. Echipa pregătită de Petre Grigoraș a câștigat cu 5-0, după ce la pauză scorul a fost egal, 0-0.

Meciul amical cu Farul Constanța, echipă manageriată de Ciprian Marica, fost coleg cu Bănel Nicoliță în naționala României, i-a ajutat pe cei de la Făurei să vadă pe unde se află cu pregătirea returului Ligii a 3-a, în care au ca obietiv salvarea d la retrogradare.

În prima repriză, Bănel Nicoliță i-a trimis pe teren pe: Aurel Nicoliță – M. Mocanu, Drezaliu, Bănel Nicoliță, Sebastian – D. Percă, F. Roată, David – A. Pușcașu, Moise și Stelian Nicoiță. Acest prim 11 s-a comportat exemplar, construcţiile au mers, mijlocul a ţinut sus, iar apărarea nu a cedat nici măcar o dată. La pauză au fost introduşi în teren Apostol, Bârsănel, Dragomir și Băicoianu și s-a schimbat un pic şi tactica şi aşezarea în teren. Au început să se vadă şi spaţiile libere, și o scădere în jocul echipei din Făurei. Golurile echipei Farul Constanța au fost marcate de Madikaba Doumbia, Denis Ispas, Marius Fotescu şi Georgian Păun, acesta din urmă marcând de două ori.

Sâmbătă, 26 ianuarie, CS Făurei va juca la Galați un nou amical cu Universitatea Dunărea de Jos Galați, echipă din Liga a 4-a gălățeană pe care a învins-o în vară la barajul de promovare în Liga a 3-a.