Ciresu, Insuratei, Movila Miresii si echipa arbitrilor s-au calificat in semifinale

Conpet Ciresu

Marti si miercuri s-au disputat meciurile din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal, faza judeteana. Marti dupa amiaza, pe stadionul Chimia din statiunea Lacu Sarat, Fair Play Braila a invins pe Pandurii Tudor Vladimirescu cu scorul de 1-0 (1-0), golul victoriei fiind marcat de Romeo Preda in minutul 27.

Miercuri s-au jucat celelalte trei meciuri din aceasta faza a competitiei. La Faurei, lidera Ligii a 4-a, Conpet Ciresu si-a respectat blazonul si a castigat intalnirea cu CS Faurei cu scorul de 2-0, dupa ce la pauza scorul a fost 0-0. Golurile care au adus calificarea in semifinale a celor de la Ciresu au fost inscrise de Gigel Costache in minutul 50 si Sorin Techiu in minutul 76.

La Insuratei s-au intalnit Viitorul din localitate si Sportul Chiscani. Echipa gazda s-a impus la scor in meciul cu chiscanenii, scor 7-1 (2-0), golurile fiind inscrise de Iacob (15,31, 69,71), Bratosin (62), Gheorghita (84) si Oprea (90), pentru Viitorul Insuratei, respectiv Bandarica in minutul 73 pentru Sportul Chiscani.

La Movila Miresii, Gloria Movila Miresii s-a calificat in semifinale dupa ce a invins cu scorul de 2-1 (1-0) pe Viitorul Ianca. Pentru gazde au marcat Macaru in minutul 41 si Baciu in minutul 52, iar Toni a redus din diferenta in minutul 72 pentru Ianca.

Pentru faza semifinalelor s-au calificat Fair Play Braila, Conpet Ciresu, Viitorul Insuratei si Gloria Movila Miresii. Tragerea la sorti a semifinalelor va avea loc luni 13 mai, la sediul AJF Braila, meciurile urmand sa se joace tur-retur in datele de 22 si 29 mai 2013.