Cinci medalii pentru sportivii secției de kaiac-canoe de la CSM Braila

La sfârșitul săptămânii trecute pe Lacul Bascov s-a desfășurat campionatul național de master la kaiac – canoe și bărci Dragon. Sportivii de la CSM Brăila au avut din nou evoluții remarcabile, cucerind cinci medalii, dintre care două de aur, două de argint și una de bronz.

La canoe 1 băieți pe distanța de 200 de metri, categoria 35-44, brăileanul Marius Pârvu s-a clasat pe locul 2, cu timpul de 0:53,524 secunde și a câștigat medalia de argint. La canoe 1 băieți, categoria 55-60, pe distanța de 200 de metri, Gheorghe Constantinov a obținut medalia de argint, cu timpul de 0:52,900 secunde.

În proba de canoe 2 băieți, categoria 35-44, pe distanța de 200 de metri, brăilenii Marius Pârvu și Gheorghe Constantinov s-au clasat pe locul 3, cu timpul de 0:49,796 secunde.

Brăilenii au dominat cursa de bărci Dragon, atât la juniori cât și la seniori, unde au obținut medaliile de aur. La seniori, barca Dragon a sportivilor de la CSM Brăila a fost formată din: Seniori : toboșar Tenia Bianca , cârmaci Constantinov Gheorghe, Ene George , Pârvu Mihai , Sîrbu Ciprian , Ghenov Valentin , Dragu Andrei , Valeanu Mircea, Ruscuta Adrian, Calaver Robert , Iosif Fabio și Pârvu Marius.

La juniori, echipajul Brăilei a fost alcătuit din: toboșar Tenia Bianca, cârmaci Constantinov Gheorghe, Ene George, Pârvu Mihai, Sîrbu Ciprian, Ghenov Valentin, Dragu Andrei, Văleanu Mircea, Ruscuta Adrian, Olteanu Vlad, Iosif Fabio și Calaver Robert. Brăilenii au trecut primii linia de sosire în finală, cu timpul de 0:56,347 secunde. În finala seniorilor, brăilenii au trecut linia de sosire după 0:55,74 secunde.

Sportivii brăileni au fost însoțiți la această competiție de antrenoarea Florentina Ion.