Vineri și sâmbătă s-a desfășurat campionatul național de atletism U18, competiție de la care atleții brăileni s-au întors cu medalii.

Andreea Bianca Mocanu, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești, a câștigat medalia de aur în proba de 60 metri plat, cu timpul de 7.80 secunde. Cosmina Balaban, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești s-a clasat pe locul 5 în finala aceleiași probe.

Denis Gabriel Neacșu, legitimat la CSM Brăila, a câștigat proba băieților de 60 metri plat, cu timpul de 7.01, cu 19 sutimi de secundă mai rapid decât ocupantul locului 2. Darius Techiu, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 5 în finala probei de sprint a băieților.

Denis Neacșu a mai bifat o medalie de aur și în proba de 400 metri plat, cu timpul de 51.22 secunde.

La 60 metri garduri fete, Cosmina Balaban a câștigat medalia de aur, cu un timp de 8.73 secunde. Alessia Ion s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 60 metri garduri.

Darius Techiu, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, a câștigat medalia de aur la 60 metri garduri băieți, cu timpul de 8.17. Podiumul a fost completat de alți doi sportivi brăileni. Medalia de argint a fost câștigată de Lucian Sîmpetru, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, cu timpul de 8.49 secunde, iar medalia de bronz a fost câștigată de Ștefan Lâlă de la CSM Brăila, cu timpuil de 8.65 secunde.

Raul Mario Răzvan Cîrlan, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, a reușit să obțină medalia de argint la triplusalt, cu o săritură de 13.44 metri.