Actualitate

Castigatorii concursului ”Prietenii pompierilor”

Castigatorii concursului ”Prietenii pompierilor”
Prietenii pompierilor
Prietenii pompierilor

În data de 08.06.2016, Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila, cu sprijinul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dunărea” al judeţului Brăila, a organizat pe Stadionul Municipiul Brăila, etapa judeţeană a concursului cercurilor tehnico-aplicative pentru elevi din clasele V – VIII  „Prietenii pompierilor”, ediţia 2016.

Concursul a avut un caracter educativ şi sportive, având drept obiective: cunoaşterea pericolelor generate de situaţiile de urgenţă pentru viaţă şi mediu, precum şi promovarea atitudinilor şi a comportamentelor corespunzătoare în rândul elevilor; formarea şi dezvoltarea la elevi a unor trăsături moral-volitive, cum sunt: iniţiativa, spiritul de echipă, curajul, disciplina şi spiritul de fair-play;

Concursul a constat în desfăşurarea unei probe teoretice de verificare a cunoştinţelor acumulate prin parcurgerea unei tematici specifice şi a două probe practice de îndemânare „Pista cu obstacole” şi „Ştafeta de 400 m cu obstacole”.

La startul competiţiei s-au aliniat 11 echipajele de băieţi/mixte şi fete din Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran” Brăila, Şcoala Gimnazială Salcia Tudor, Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei,  Şcoala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Brăila, Şcoala Gimnazială „Spiru Haret” Însurăţei,  Şcoala Gimnazială Surdila Greci, Şcoala Gimnazială Vădeni, Şcoala Gimnazială Gropeni şi Şcoala Gimnazială „Fănuş Neagu” Brăila.

După parcurgerea celor trei probe de concurs clasamentele, pe cele două categorii de concurenţi – fete şi băieţi mixt, au fost astfel:

  • La proba „Pista cu obstacole”
    • Pentru echipajele de fete:

Locul I – Şcoala Gimnazială „Fănuş Neagu” Brăila;

Locul II – Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei;

Locul III – Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran” Brăila.

  • Pentru echipajele de băieţi/mixte:

Locul I – Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei;

Locul II – Şcoala Gimnazială „Spiru Haret” Însurăţei;

Locul III – Şcoala Gimnazială Vădeni.

  • La proba „Ştafeta de 400 m cu obstacole:
    • Pentru echipajele de fete:

Locul I – Şcoala Gimnazială „Fănuş Neagu” Brăila;

Locul II – Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran” Brăila;

Locul III – Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei.

  • Pentru echipajele de băieţi/mixte:

Locul I – Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran” Brăila;

Locul II – Şcoala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Brăila;

Locul III – Şcoala Gimnazială „Spiru Haret” Însurăţei.

Clasamentul general al concursului a fost următorul:

  • Pentru echipajele de fete:

Locul I – Şcoala Gimnazială „Fănuş Neagu” Brăila;

Locul II – Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran” Brăila;

Locul III – Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei.

  • Pentru echipajele de băieţi/mixte:

Locul I – Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăţei;

Locul II – Şcoala Gimnazială „Spiru Haret” Însurăţei;

Locul III – Şcoala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Brăila.

 

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •