Astăzi după amiază, la ora 16.33, un apel la 112 a sesizat faptul că în zona blocului Selena din cartierul Marna, este un câine periculos, care atacă trecătorii din zonă.
Un echipaj al IJJ Brăila s-a deplasat în zonă și au asigurat zona până la sosirea echipajului de la serviciul de ecarisaj al SUPAGL Brăila care a fost sesizat prin ofițerul de serviciu de la Primăria Brăila.
Câinele a fost băgat într-o sală de așteptare din Gara CFR, din care au fost evacuați călătorii, iar jandarmii au păzit zona. Serviciul de ecarisaj a intervenit pentru capturarea patrupedului. Câinele a fost tranchilizat și a fost dus la adăpostul pentru câini al SUPAGL Brăila.
Pe parcursul zilei, câinele ar fi atacat două persoane în zona Apollo – Marna, dar nimeni nu a fost mușcat. Una din persoanele care a fost atacată de câine a făcut un atac de panică și a primit îngrijiri medicale fără a fi internată în spital.
În continuare se efectuează cercetări pentru a stabili cine este proprietarul câinelui.