Brăileanul Mădălin Pascu coautor al golului victoriei României în meciul cu Turcia

Echipa națională de fotbal U18, pregătită de Daniel Oprescu, a încheiat cu o victorie turneul amical din Portugalia în care le-a mai întâlnit pe selecționatele țării gazdă și pe cea a Spaniei. Din lotul României a făcut parte și brăileanul Mădălin Pascu, actualmente jucător la liderul seriei a II-a din Liga a 3-a, Unirea Slobozia.

Miercuri, 11 decembrie, tinerii tricolorii s-au impus cu 1-0 în fața Turciei. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 9, atunci când unul dintre apărătorii adverși a deviat în propria poartă centrarea lui Mădălin Pascu din lovitură liberă.

Mădălin Pascu a jucat sezonul trecut în liga a 3-a la Sportul Chiscani, dar după retrogradarea acestei echipe în Liga a 4-a a fost transferat de Unirea Slobozia, o pretendentă la promovarea în Liga a 2-a.

În precedentele jocuri, România a pierdut în fața Portugaliei, 2-3, cu două goluri încasate în prelungiri, și a remizat cu Spania, 2-2, care a revenit pe tabelă la ultima fază, în minutul 90+5. Astfel, tricolorii au încheiat grupa pe locul 2, cu 4 puncte, după Portugalia, dar în fața Spaniei și a Turciei.

Au evoluat: 1. Opric – 2. Grosu, 15. Tălmaciu (5. Mitran 53), 20. Chilili, 3. Sima – 21. Casiadi, 8. Grameni – 22. Pascu (24. Danciu 69), 11. Bani-cpt. (6. Perianu 85), 10. Bălan (19. Rasoveanu 85) – 9. Vasluian (7. Stoica 69). Antrenor: Daniel Oprescu

Rezerve neutilizate: 1. Sava – 4. Stefanovici, 13. Iana, 18. Botond