Braileanca Georgia Craciun la primul turneu ITF castigat in cariera

După ce sâmbătă a câştigat primul titlu al carierei, în proba de dublu, alături de piteșteanca Ilona Ghioroaie, brăileanca Andreea Georgia Crăciun a câştigat astăzi şi primul ei titlu la simplu într-un turneu ITF.

În finala turneului ITF “GD Tennis Cup” disputat în Antalya, cu premii în valoare de 15.000 USD, Georgia Crăciun a învins-o în două seturi, scor 6-3/6-2, pe Pia Konig (Austria, locul 425 WTA), după o oră și 18 minute de joc. În finală brăileanca a avut un as, în timp ce adversara sa nu a avut niciunul, dar a avut și șase duble greșeli. Georgia a avut 10 mingii de break, din care a fructificat 5, în timp ce sportiva din Austria a câștigat două ghemuri pe serviciul româncei.

Andreea Georgia Crăciun, născută pe 14 iulie 1999 la Brăila, a acumulat 12 puncte pentru această victorie de turneu şi va urca până în zona locului 659 WTA, cea mai bună clasare a ei în iunie 2015. Atunci ea juca o finală la ITF 10k la Galaţi. Ulterior, Georgia s-a axat mai mult pe circuitul junioarelor, dar la revenirea în cel profesionist ea confirmă şi se dovedeşte a fi una din speranţele mari ale tenisului românesc.
Brăileanca a încheiat o săptămână cu 7 victorii consecutive (două în calificări şi 5 pe tabloul principal), fără să piardă niciun set, eliminând capii de serie 1, 2 şi 8, printre care s-au numărat jucătoare valoroase sau cu o experienţă importantă.