
Președintele PMP Brăila, profesor Viorel Botea, consideră că numirea doamnei Cristina Anton ca interimar la conducerea ISJ Brăila este un ade bun augur și aceasta va putea face treabă foarte bună la această instituție pe perioada interimatului.
Botea consideră că Anton este ”o persoană serioasă, profesionistă, care este în afara oricăror suspiciuni de corupție”. În opinia lui Botea noul inspector școlar interimar are experiență în organizarea examenelor, iar dacă va rămâne pe o perioadă de timp mai îndelungată și nu doar până la concurs, va schimba mentalitatea, gândirea și imaginea pe care ISJ Brăila le are acum.
Botea a spus că dupa demisia lui Iulian Danielescu, mutarea firească ar fi fost ca adjunctul Carmen Pârlog să preia conducerea ISJ. Faptul că s-a preferat numirea unei alte persoane, chiar și numai pentru câteva zile, este în opinia liderului PMP Brăila, un semnal că actualul adjunct nu este agreată de conducerea Ministerului Educației.
“Personal, consider că prin numirea profesoarei Cristina Anton ca inspector școlar general interimar reprezintă un cartonaș galben pentru actuala conducere a ISJ, adică pentru doamna Carmen Pârlog, fapt ce arată că ministerul nu-și dorește actuala conducere, pentru că dacă și-o dorea, o numea pe doamna Pârlog. O minimă decență spune că atunci când primești un semnal de acest gen, faci un pas înapoi și te retragi, pentru că în opinia mea, cei de la minister știu destul de multe lucruri vizavi de ce s-a întâmplat la Brăila și sunt convins că în perioada următoare vor apărea diverse lucruri care nu o să facă cinste ISJ-ului condus de Danielescu”, a mai spus Viorel Botea, cel care a deținut funcția de șef al ISJ Brăila în perioada 2009-2012.