Bilant excelent pentru atletii braileni la Balcaniada de juniori U20

Atleţii brăileni, care au reprezentat România la Campionatul balcanic de juniori U 20 desfășurate în zilele de 21 și 22 iunie la Istanbul, au cucerit patru medalii de aur, una de argint şi una de bronz, dar şi o clasare pe locul cinci.

Performera delegației României a fost brăileanca IUlia Nicoleta Banaga, legitimată la LPS Brăila/CSM Oneşti și pregătită de profesorul Daniel Nicolae Iorga, care a câștigat trei titluri de campioană balcanică la juniori U 20.

În prima zi a competiției de la Istanbul Banaga a obţinut medalia de aur la 400 m garduri, cu timpul de 1:00:38 şi şi-a reconfirmat baremul pentru Campionatele Mondiale, apoi a devenit campioană balcanică şi în proba de ştafetă 4X100 m plat. La proba de ştafetă, în primul schimb a alergat tot o atletă de la LPS Brăila, Andreea Caracudă, de la grupa profesoarei Sica Lazăr. Ștafeta României, cu cele două sportive din Brăila în componență, a terminat cursa în 46.15 secunde.

Vineri, Iulia Banaga a bifat cel de-al treilea titlu balcanic, în proba de ştafetă 4×400 m.

În primul an, la juniori I, Alexandru Iconaru a cucerit o medalie de argint şi una de bronz la această ediţie a Balcaniadei. Sportivul cu dublă legitimare, LPS Brăila/CSM Oneşti, pregătit de profesorul Fănel Ionescu, în prima zi a competiţiei de la Istanbul, a obţinut medalia de argint, în proba de ştafetă 4×100 m plat, cu timpul de 41.16 secunde. Vineri, Iconaru s-a clasat pe locul al treilea la 110 m garduri, cu un timp de 13:99 secunde, care reprezintă un nou record naţional de juniori I. Vechiul record era 14:03 secunde.

Junioară I în primul an, Andreea Caracudă a ocupat locul al cincilea în proba de 100 m garduri, cu un nou record personal.