ACE Cuza Pirates Brăil U14, a obținut două victorii la turneul de la București, ambele în fața celor de la Pantera Ploiești. Cu cele două victorii baschetbaliștii pregătiți de Mircea Totolici și Florin Voiculeț s-au calificat la turneul semifinal al categoriei de vârstă U14, care va avea loc în perioada 23-25 aprilie. La acest turneu semifinal Cuza Pirates le va avea ca adversare pe Alpha Sport Sibiu, U Banca Transilvania Cluj și Academia de Baschet Slam București.

Echipa brăileană a pierdut primul meci, 54-94 (9-15 , 20-13 , 8-40 ,17- 16)., disputat în compania vicecampioanei naționale, Dan Dacian București. Pentru Cuza Pirates au marcat Bunea Cristian -6 puncte, Grama Teodor -6, Oancea Mădălin -16, Vasile Dragoș -8, Ionescu Vlad -2, Tănase Dan -6, Munteanu Ștefan -3, Iliescu Rareș -5, Dobre Teodor -1.

În al doilea meci echipa brăileană a câștigat cu 85-44 (20-10, 17-11, 24-13, 25-10)., partida cu Pantera Ploiești. Meciul a fost controlat de brăileni, care s-au impus în toate cele patru sferturi ale întâlnirii. Punctele brăilenilor au fost marcate de Mădălin Oancea -21. Teodor Dobre-19, Robert Mîlcu -10, Dragoș Vasile -8, Cristian Bunea -6, Vlad Ionescu -6, Dan Tănase -4, Ștefan Munteanu -4, Rareș Iliescu -4, Teodor Grama -3.

În cel de-al treilea meci, Cuza Pirates a avut-o ca adversară tot pe Pantera Ploiești, iar brăilenii au bifat cel de-al doilea succes, 62-42 (12-12 , 19-7 , 24- 9 ,7- 14). Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 12-12, iar diferența s-a făcut în sferturile 2 și 3. Pentru Cuza Pirates au marcat Mădălin Oancea -20 puncte, Bunea 8, Milcu 6, Dobre 6, Ionescu 4, Tănase 4, Andrei Bătrâneanu 4, Grama 3, Sebastian Răducu 3, Vasile 2, Munteanu 1, Iliescu 1.

În ultimul meci al turneului vicecampioana națională Dan Dacian București a câștigat în fața celor de la Cuza Pirates Brăila cu 94 – 35 (34-10, 20-11, 12-11,18- 3). Pentru Cuza Pirates au marcat Dobre 10 puncte, Vasile 5, Oancea 5, Ionescu 5, Bunea 4, Grama 2, Vâlcu 1, Tănase 1, Milcu 1, Munteanu 1.

În aceste vremuri grele generate de pandemia de coronavirus, pentru copiii clubului nostru, pentru Brăila, este o mare realizare și o mare performanță la nivelul acesta de vârstă, că am ajuns în penultimul act al Campionatului Național”, a declarat Mircea Totolici, președintele clubului Cuza Pirates Brăila.