Au spart gheata si au castigat in deplasarea de la CSU Brasov

Sâmbătă seara, în sala de sport a Liceului de informatică din Brașov, echipa de baschet juniori U 18 de la Cuza Sport Brăila a bifat primul succes în grupa I-A a fazei semifinale a campionatului național.

Brăilenii, pregătiți de Mircea Totolici, au câștigat cu 61-49 meciul cu CSU Brașov, întrerupând astfel seria de 3 înfrângeri. Baschetbaliștii de la Cuza Sport Brăila au început bine meciul de la Brașov și cu trei coșuri de 3 puncte în primul sfert s-au desprins la 6 puncte după primele 10 minute, scor 8-14.

Sfertul al doilea a fost mai echilibrat și gazdele au reușit să mai reducă din diferență. Brașovul a câștigat sfertul al doilea cu 15-13, dar cei care au intrat în avantaj la pauza mare au fost brăilenii, scor 23-27.

Sfertul al treilea s-a menținut echilibrul, dar brăilenii s-au menținut la conducere. Cuza Sport a intrat în sfertul al patrulea cu un avans de 4 puncte, scor 38-42.

În ultimul sfert, băieții lui Mircea Totolici au apăsat un pic accelerația și cu o apărare foarte bună au reușit să își majoreze avantajul pe tabela de marcaj marcând încă două coșuri de 3 puncte prin Alexandru Koler.

Cuza Sport s-a impus cu 61-49 (14-8, 13-15, 15-15, 19-11) și au spart gheța după ce au început turneul semifinal cu trei înfrângeri consecutive.

Punctele echipei brăilene au fost marcate de: Alexandru Koler -18 puncte (4×3), Alex Stănculea – 13 (1×3), Eduard Urdă -12, Eduard Trifan – 8 (1×3), Dragoș Viuleț -4, Andrei Grozea -4, Alexandru Marin -2. Au mai jucat: Dragoș Alexandru, Andrei Obreja, Mihnea Done, Albert Trifan, Cristi Neagu.

În etapa următoare, echipa de juniori U18 de la CS Cuza Sport Brăila va juca pe teren propriu cu U Banca Transilvania Cluj Napoca.