Atleții de la LPS Brăila printre fruntași la Cupa de iarnă

La sfârșitul săptămânii trecute la București s-a desfășurat ”Cupa de iarnă” la atletism pentru juniori, competiție la care Liceul cu Program Sportiv Brăila a participat cu 11 atleţi. Sportivii au fost însoţiţi de profesorii Sica Lăazăr şi Fănel Ionescu. Toţi cei 11 atleți de la LPS Brăila au avut rezultate deosebite, majoritatea urcând pe podium la probele în care au alergat.

La juniori I, Alexandru Iconaru, atlet pregătit de profesorul Fănel Ionescu a câştigat ambele probe la care a concurat, 60 m plat în 6:96 secunde şi 60 m garduri, cu timpul de 7:90 secunde. Andreea Caracudă de la grupa profesoarei Sica Lazăr a terminat pe primul loc în probele de 60 m plat, cu timpul de 8:01 secunde şi 60 m garduri, cu timpul 8:91 secunde.

Tot în concursul juniorilor I, Andrei Creţu, de la grupa profesoarei Anilena Anton, s-a clasat pe locul al doilea la 60 m garduri, iar Loris Tănăsoiu, atlet pregătit tot de Anilena Anton, a încheiat cursa de 60 m garduri pe locul al treilea, timpii realizaţi de cei doi atleţi fiind 8:53 secunde, respectiv 9:22 secunde.

În concursul juniorilor II, Robert Simion, atlet antrenat de profesoara Sica lazăr, a câştigat proba de 60 m garduri în 8:27 secunde şi s-a clasat pe locul al treilea la 60 m plat. Tot la această categorie de vârstă Andreea Dinu, de la grupa profesorului Nicu Roată, a câştigat cursa de 400 m plat, timpul realizat de ea fiind 1:02:92 minute. La 800 m plat Andreea Dinu s-a clasat pe locul al treilea. Alexandru Galupa, tot de la profesorul Nicu Roată, a câştigat proba de 400 m plat şi s-a clasat pe locul al cincilea la 800 m plat, Mihai Milea s-a clasat pe locul al doilea la 60 m garduri la juniori II.

La juniori III Elena Torcaciu, pregătită de profesoara Sica Lazăr, şi-a trecut în cont un loc trei la 60 m garduri şi un loc patru la 60 m plat. Tot de la grupa profesoarei Sica Lazăr, Robert Hariga s-a clasat pe poziţia a patra la 60 m garduri, iar Denis Buricea a sosit al cincilea în aceeaşi probă.