
În urma activităţilor desfăşurate de AJOFM Brăila , au dobândit statutul de persoană ocupată peste 1.900 solicitanţi de loc de muncă.
În primele 4 luni ale acestui an, în urma activităţilor desfăşurate de AJOFM Brăila, au dobândit statutul de persoană ocupată peste 1.900 solicitanţi de loc de muncă, care au participat la următoarele măsuri active: informare, consiliere şi orientare profesională; servicii de medierea muncii; cursuri de formare profesională; completarea veniturilor salariale ale şomerilor care se încadrează înainte de expirarea şomajului; stimularea mobilităţii forţei de muncă; prime de încadrare pentru încadrarea absolvenţilor.
Dintre persoanele ocupate, 30,6 % au fost reprezentate de femei, iar 69,4 % de bărbaţi; 28,8 % persoane din mediul rural, iar 71,2 % din mediul urban. Cele mai multe dintre persoanele ocupate aveau vârsta peste 45 ani (36,3 %). Structura persoanelor angajate pe niveluri de pregătire şcolară s-a prezentat astfel: 66,6 % şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoala de arte şi meserii; 23,1 % cu nivel de pregătire liceal/postliceal şi 10,3 % cu nivel de pregătire universitar.
În evidenţa AJOFM Brăila, la data de 30 aprilie 2014, se aflau înregistraţi 9.172 şomeri (cu 586 mai puţini decât la finele lunii anterioare). Structura acestora pe niveluri de pregătire şcolară s-a prezentat, astfel: 82,0 % şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoală de arte şi meserii; 12,8 % cu nivel de pregătire liceal/postliceal şi 5,2 % cu nivel de pregătire universitar. Din totalul şomerilor aflaţi în evidenţele AJOFM Brăila, femei sunt 3.256 (35,5 %), iar bărbaţi 5.916 (64,5 %); şomeri indemnizaţi sunt 2.061 (22,5 %) şi 7.111 (77,5 %) şomeri neindemnizaţi; şomeri din mediul rural 5.967 (65,1 %) şi 3.205 (34,9 %) din mediul urban. Rata şomajului înregistrată la finele lunii aprilie 2014, la nivelul judeţului Brăila , a fost de 6,93 %.