Administratie

Aproape jumatate din locatiile unde se desfasoara activitati educationale nu au autorizatie sanitara

Aproape jumatate din locatiile unde se desfasoara activitati educationale nu au autorizatie sanitara
Aproape jumatate din locatiile unde se desfasoara activitati educationale nu au autorizatie sanitara
Aproape jumatate din locatiile unde se desfasoara activitati educationale nu au autorizatie sanitara

Potrivit datelor Directiei de Sanatate Publica Braila, prezentate in cadrul sedintei Colegiului Prefectural desfasurata miercuri, 24 august, noul an scolar va incepe in conditiile in care un numar de 87 de unitati scolare din totalul de 113, care reprezinta 76,99% dintre unitatile de invatamant cu personalitate juridica, au autorizatie sanitara de functionare. 

Aceste 113 unităti scolare au arondate un numar total de 170 de structuri arondate, din care au autorizatie de functionare doar 70 de locatii in care se deruleaza procesul educational. Unitatile fara autorizatie sanitara nu au depus cereri pentru obtinerea autorizatiei sanitare de functionare, probabil motivat de deficientele igenico-sanitare. Doar in 10 localitati ale judetului Braila nu sunt probleme cu autorizarea unitatilor de invatamant.

Potrivit listei DSP Braila, unitatile de invatamant din judet care nu au autorizatie sanitara de functionare sunt urmatoarele:

  1. Braila: * Gradinitele cu program normal nr. 19, 20, 25, 40, 54; * Gradinitele cu program prelungit nr. 3, 32, 51; * Scoala Gimnaziala “Constantin Sandu Aldea” – structura arondata Liceului Anghel Saligny, Scoala Gimnaziala “Nikos Kazantzakis”; * Facultatea de Inginerie Braila
  2. Ianca: * Gradinita cu program normal sat Berlesti, Gradinita cu program normal sat Tarlele Filiu, Gradinita cu program normal Ianca; *Liceul tehologic “Nicolae Oncescu
  3. Insuratei:  Gradinita cu program normal “Ion Creanga”, Gradinita cu program normal nr. 4 Insuratei, Gradinita cu program normal sat Lacu Rezi
  4. Bertestii de Jos: * Gradinita cu program normal sat Spiru Haret, Gradinita cu program normal sat Gura Calmatui, Gradinita cu program normal sat Bertestii de Jos; * Scoala gimnaziala comuna Bertestii de Jos, Scoala gimnaziala sat Spiru Haret
  5. Bordei Verde: Gradinita cu program normal comuna Bordei Verde, Gradinita cu program normal sat Liscoteanca, Gradinita cu program normal sat Gabrielescu
  6. Cazasu: Scoala gimnaziala Cazasu
  7. Ciocile: * Gradinita cu program normal Ciocile, Gradinita cu program normal sat Chichinetu; * Scoala gimnaziala comuna Ciocile, Scoala primara sat Chichinetu
  8. Ciresu: Gradinita cu program normal Ciresu, Gradinita cu program normal sat Batogu, Gradinita cu program normal sat Scarlatesti, Gradinita cu program normal sat Vultureni; * Scoala primara sat Scarlatesti, Scoala gimnaziala Ciresu
  9. Dudesti: * Gradinita cu program normal sat Uataru; *Scoala gimnaziala Dudesti, Scoala gimnaziala sat Tataru
  10. Frecatei: * Gradinita cu program normal Frecatei, Gradinita cu program normal sat Agaua, Gradinita cu program normal sat Titcov; * Scoala gimnaziala Frecatei, Scoala primara sat Agaua, Scoala primara sat Titcov
  11. Galbenu: * Gradinita cu program normal Galbenu, Gradinita cu program normal sat Drogu, Gradinita cu program normal sat Zamfiresti, Gradinita cu program normal Satuc; * Scoala gimnaziala “Toma Tampeanu” Galbenu, Scoala gimnaziala sat Drogu
  12. Jirlau: * Gradinita cu program normal Jirlau; * Scoala gimnaziala Jirlau
  13. Maxineni: * Gradinita cu program normal Maxineni, Gradinita cu program normal sat Corbu Nou, Gradinita cu program normal sat Corbu Vechi; * Scoala gimnaziala “Timotei Petride” Latinu, Scoala gimnaziala sat Corbu Nou, Scoala primara sat Corbu Vechi; * Liceul Tehologic “Matei Basarab” Maxineni
  14. Mircea Voda: Gradinita cu program normal sat Dedulesti
  15. Marasu: * Gradinita cu program normal Marasu, Gradinita cu program normal sat Tacau, Gradinita cu program normal sat Bandoiu, Gradinita cu program normal sat Magureni, Gradinita cu program normal sat Plopi; * Scoala gimnaziala Marasu, Scoala gimnaziala sat Tacau, Scoala gimnaziala sat Magureni, Scoala primara sat Bandoiu, Scoala primara sat Plopi
  16. Movila Miresii: Gradinita cu program normal sat Tepes Voda
  17. Racovita: Gradinita cu program normal Racovita
  18. Romanu: Gradinita cu program normal Romanu, Gradinita cu program normal sat Oancea; * Scoala gimnaziala Romanu
  19. Rosiori: * Gradinita cu program normal Rosiori, Gradinita cu program normal sat Coltea, Gradinita cu program normal sat Florica; * Scoala gimnaziala Rosiori, Scoala gimnaziala sat Coltea
  20. Salcia Tudor: * Gradinita cu program normal Salcia Tudor, Gradinita cu program normal sat Gulianca; Gradinita cu program normal Cuza-Voda, comuna Salcia Tudor * Scoala gimnaziala Salcia Tudor, Scoala primara sat Gulianca
  21. Scortaru Nou: * Gradinita cu program normal Scortaru Nou, Gradinita cu program normal sat Pitulati, Gradinita cu program normal sat Sihleanu; * Scoala gimnaziala Scortaru Nou
  22. Silistea: * Gradinita cu program normal sat Muchea, Gradinita cu program normal sat Cotu Lung; * Scoala primara sat Muchea
  23. Stancuta: * Gradinita cu program normal Stancuta; * Scoala gimnaziala sat Cuza-Voda, comuna Stancuta
  24. Surdila Gaiseanca: Gradinita cu program normal Surdila Gaiseanca, Gradinita cu program normal sat Filipesti
  25. Surdila Greci: * Gradinita cu program normal Surdila Greci, Gradinita cu program normal sat Horea, Gradinita cu program normal sat Surdila Greci; * Scoala gimnaziala Surdila Greci, Scoala primara sat Surdila Greci, Scoala primara sat Horea
  26. Tichilesti: * Gradinita cu program normal sat Albina; * Scoala gimnaziala speciala Tichilesti, Scoala gimnaziala Tichilesti, Scoala primara sat Albina
  27. Traian: * Gradinita cu program normal Traian, Gradinita cu program normal sat Silistraru
  28. Tudor Vladimirescu: * Scoala primara “Stefan Negrea”, sat Scortaru Vechi
  29. Ulmu: * Gradinita cu program normal Ulmu, Gradinita cu program normal sat Jugureanu * Scoala gimnaziala Ulmu
  30. Vadeni: Gradinita cu program normal sat Baldovinesti, Gradinita cu program normal sat Pietroiu
  31. Visani: * Gradinita cu program normal Caineni Bai; * Scoala primara Caineni Bai
  32. Zavoaia: Gradinita cu program normal Zavoaia, Gradinita cu program normal sat Dudescu; * Scoala gimnaziala “Alexandru Vechiu” Zavoaia, Scoala primara sat Dudescu
  33. Sutesti: * Gradinita cu program normal sat Mihail Kogalniceanu; * Scoala gimnaziala Sutesti
  34. Viziru: Gradinita cu program normal Lanurile
Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •