Liliana da Silva Venancio (26 de ani) este originară din Angola, are 1,91 m și joacă la echipa Primeiro de Agosto și echipa națională a Angolei. Liliana a participat la Campionatul Mondial de handbal feminin din 2015 din Danemarca, la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro și la cele din 2021 de la Tokyo. Decizia de a o transfera pe Venancio la HC Dunărea vine după ce pivotul Ruth João, născută în Angola pe 17 octombrie 1998, anunțată ca transfer la începutul lunii februarie, a renunțat la contract.
Printre performanțele acesteia se numără și medaliile de aur cu Echipa Națională a Angolei la Campionatul African de handbal feminin 2016 și 2018. Liliana da Silva nu este străină publicului brăilean, aceasta participând în anul 2019 la competiția Trofeul Carpați, organizată de Federația Română de Handbal în Sala Polivalentă din Brăila, câștigând locul I alături de echipa națională a Angolei.
Jucătoarea a semnat contract cu HC Dunărea Brăila pe o perioadă de 12 luni cu posibilitate de prelungire.
”Sunt foarte bucuroasă că am ocazia de a mă alătura echipei din Braila sezonul viitor și să merg în Europa pentru a mă dezvolta mai departe în carieră. Aștept cu nerăbdare să descopăr liga românească, pe care o știu puternică și să întâlnesc toți fanii și oamenii din jurul clubului din Braila. Voi face tot posibilul pentru a obține rezultate bune la club și abia aștept să îndeplinesc obiective mari cu noile mele coechipiere” a declarat Liliana da Silva VENANCIO.

