Anamaria Ionita, vicecampioana nationala la pentatlon in sala

Sâmbătă după amiază, în sala de atletism a Complexului Sportiv Lia Manoliu din București s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de atletism Probe Combinate. La ediția dinn acest an, atleta din Brăila, Anamaria Ioniță, legitimată la CSU Pitești/CSM Brăila, a devenit vicecampioană națională la pentatlon.

Anamaria Ioniță a acumulat 3817 puncte, fiind devansată de Andreea Pătrânoiu de la LPS Câmpulung Muscel/CSM Onești, care a acumulat 4309 puncte. Atleta din Brăila a alergat în 8.62 secunde la 60 metri plat, a sărit 1.65 metri la înălțime și a aruncat greutatea la 10.73 metri. La lungime, Ioniță a sărit 5.76 metri, iar la 800 metri a alergat în 2:31.29 minute.

”Ținând cont că venim după un an olimpic, foarte greu, cu unele problemele pe care le-am avut, rezultatul pe care l-am obținut la acest concurs a fost unul foarte bun”, a declarat Anamaria Ioniță.

Tot la pentatlon a concurat și o altă sportivă din Brăila, dar care concurează acum pentru CSM Onești, Adelina Mihaela Sandu. Brăileanca, care a împlinit 19 ani pe 1 februarie, s-a clasat pe locul 9 în clasamentul general al acestei probe, cu un total de 2881 puncte.

Tot sâmbătă, Ioniță a alergat în etapa a 3-a a campionatului național de atletism indoor, în proba de 60 metri plat, unde cu timpul de 7.77 secunde s-a clasat pe locul 2, fiind devansată de Anamaria Nesteriuc de la CSA Steaua București, care a fost cu trei sutimi de secundă mai rapidă decât sportiva brăileancă.