Anamaria Ionita a castigat 5 medalii de aur la Universitarele de atletism

La sfârșitul săptămânii trecute la București s-a desfășurat Campionatul Național Universitar de atletism și Grand-Prix-ul pentru seniori, tineret și juniori I, competiție la care a participat și Anamaria Ioniță, sportivă cu dublă legitimare, CSM Brăila și CSU Pitești. Sportiva din Brăila abordează din acest an si alte probe decât cele de 100 m garduri și săritura în lungime, ea pregătindu-se și pentru probele de heptathlon.

La întrecerile de la București, Anamaria Ioniță s-a clasat pe locul 2 în finala probei de 100 m garduri, cu timpul de 13.75 secunde, același pe care l-a realizat și în calificări, dar a câștigat medalia de aur la Campionatul Național Universitar pentru că Anamaria Nesteriuc de la Steaua (care s-a clasat pe primul loc) nu este studentă și nu a punctat la Universitare.

Anamaria Ionita aur la inaltime

În proba de săritură în înălțime, sportiva din Brăila a sărit 1,60 m, cea mai bună săritură din concurs, iar în proba de suliță a aruncat 30,88 m, clasându-se pe locul 8. Ioniță a sărit 5,52 m în proba de lungime și s-a clasat pe locul 4, dar a obținut aurul la Universitare. La aceste campionate naționale, Anamaria Ioniță a alergat în ultimul schimb pentru ștafetele de 4×100 m și 4×400 m de la CSU Pitești, cu care s-a clasat pe primul loc.

Anamaria Ionita aur in probele de stafeta cu CSU Pitesti

Deși a fost înscrisă și în probele de greutate și 200 m plat, Anamaria Ioniță nu a mai concurat, acestea suprapunându-se practic cu săritura în înălțime și respectiv săritura în lungime.

Anamaria Ioniță și-a verificat la această competiție potențialul pentru viitorul Grand Prix care va avea loc peste două săptămâni. Sportiva brăileancă a declarat:

A fost un test pentru mine la toate probele la care am concurat. În proba de garduri sunt aproape de recordul personal și mi-am facut record personal la lungime suliță și înălțime. A fost un concurs reușit din toate punctele de vedere, dar cel mai mult îmi doresc să fiu sănătoasă. Am obținut aur la înălțime, aur la lungime, aur la 100 m garduri și aur la 4x 100 m și 4 x400 m. La garduri deși am terminat pe locul 2 am avut tot aur pentru că sportiva de la Steaua nu este studentă. Concursul a fost și Grad Prix și Universitare și s-au făcut clasamente separate. La 200 m plat nu am mai concurat pentru că participasem la concursul trecut, iar acum m-am verificat acolo unde știam eu că sunt mai slabă, să văd unde mai trebuie să insistăm.