Alina Horjea suspendata doua etape

În urma cartonașului roșu primit în ultimul minut de joc al partidei dintre HC Dunărea Brăila și CSM Ploiești, din etapa a XV-a a Ligii Naționale feminine de handbal, Alina Horjea a primit o suspendare de 2 (două) etape și o penalizare de 500 lei, cu termen de achitare 29 ianuarie 2016.

Comisia de Disciplină a FRH a decis în ședința de marți, 19 ianuarie, suspendarea handbalistei de la HC Dunărea Brăila, Alina Horjea, pentru două etape, după ce a primit cartonașul roșu direct, arbitrele întâlnirii considerând că Alina Horjea a aruncat la poartă în ultima secundă, la o aruncare liberă, fără să protejeze integritatea corporală a apărătoarelor. Arbitra Anamaria Stoia au considerat că aruncarea de la 9 metri a Alinei Horjea a lovit-o cu mingea în cap pe Nicoleta Tudor și i-a acordat cartonașul roșu direct.  Decizia a venit pe fondul unui final tensionat, în care ploieștencele au terminat meciul cu 4 jucătoare pe teren. rosu horjea

Astfel, Alina Horjea nu va putea evolua în partida cu CSM Unirea Slobozia , din etapa a 16-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, ce va avea loc sâmbătă, 23 ianuarie, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Slobozia. Horjea nu va putea fi utilizată nici în meciul de acasă cu CSM București, programat la finalul lunii ianuarie.

Pentru meciul de la Slobozia antrenorul Costică Buceschi ar putea conta pe serviciile Adei Moldovan, accidentată încă din minutul 5 al meciului cu CSM Ploiești, când a suferit o entorsă la glezna piciorului drept. În schimb Diana Axinte este în continuare accidentată, având probleme la genunchi.

Partida de la Slobozia va fi arbitrată de buzoienii Ionuț Velisca și Cristinel Vlad. În meciul tur, HC Dunărea s-a impus cu 28-25 (15-11), un meci în care Horjea a marcat 8 goluri.

Velisca și Vlad au mai arbitrat în acest sezon pe HC Dunărea Brăila în meciul pierdut cu CSM București, scor 28-20 (11-9).