În ședința de Guvern desfășurată joi, 11 aprilie, pe ordinea de zi au fost mai multe proiecte de hotărâre privind eliberarea din funcție a unor prefecți și subprefecți, precum și numirea altora în locul acestora.
Subprefectul PNL, Adin Boboc a anunțat că și-a depus demisia din funcţia de subprefect al judeţului Brăila, pentru a-și putea dedica toată energia pentru candidatura sa la funcţia de primar al oraşului Ianca.
”Am decis să îmi depun mandatul de subprefect înainte de termenul impus de lege, pentru că aşa consider normal şi corect. Nu poţi deţine simultan atât poziţia de organizator al alegerilor, cât şi pe cea de candidat într-o competiţie electorală”, a declarat Adin Boboc.
În ședința de Guvern din 11 aprilie a fost emisă hotărârea privind eliberarea domnului Boboc Adin din funcţia de subprefect al județului Brăila. În aceeași ședință a fost emisă și Hotărârea de Guvern privind numirea domnului Fătu Dragoș-Gelu în funcţia de subprefect al județului Brăila. Fătu este tot membru PNL și fost cadru militar, trecut în rezervă.
Învestirea noului subprefect se va face vineri, 12 aprilie, la ora 12.00, prin videoconferință.
