Adelina Gavrila a nascut un baietel sanatos si a trecut cu brio de operatie

Triplusaltista brăileană Adelina Gavrilă a trecut cu brio dificilul examen al naşterii, câştigând o luptă cu o complicaţie rară şi, deseori fatală. Adelina a născut joi dimineață un băieţel de 2,4 kilograme. Ea a fost operată și a stat pe masa de operație timp de 5 ore, iar acum se află la ATI în Spitalul Sanador din București, fiind într-o stare bună.

Adelina Gavrilă a fost diagnosticată cu placentă Previa Percreta. Mai exact, placenta s-a întins în organism şi s-a lipit de organe. Naşterea a fost urmată de o operaţie complicată şi de durată, care a necesitat cantităţi mari de sânge.

Colegi din atletismul românesc dar şi din alte ramuri s-au mobilizat pentru a asigura necesarul de sânge pentru operaţia Adelinei Gavrilă, ajunsă la vârsta de 40 de ani. Atleta născută la Brăila a fost de trei ori finalistă la Campionatul Mondial de atletism în sală, medaliată cu bronz la Campionatul Mondial U20 din 1996, locul 5 în finala Europeanului din 2010, de trei ori participantă la Jocurile Olimpice şi de zece ori campioană naţională.

Adelina Gavrilă mai are un băieţel în vârstă de 4 ani.