
În zilele de 15 şi 16 iulie a.c., poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului şi Poliţiei Oraşului Făurei au acţionat atât în municipiu, cât şi în localităţile din mediul rural, în zona târgurilor, pieţelor şi unităţilor cu profil discotecă, club, cafe-bar ş.a., pentru a combate infracţiunile săvârşite cu violenţă, pentru verificarea modului în care își desfășoară activitatea societățile comerciale şi pentru verificarea respectării prevederilor legale privind paza şi protecţia obiectivelor, bunurilor şi valorilor.
De asemenea, poliţiştii au acţionat pentru combaterea accidentelor rutiere produse din cauza nerespectării regulilor de circulaţie.
Echipele care au participat la aceste activităţi au efectuat controale în 6 pieţe, la 64 de societăţi comerciale, dintre care 8 societăţi de tip cafe-bar, au legitimat 110 persoane, 17 dintre acestea fiind controlate corporal sumar, iar 4 au fost conduse la sediu, şi au verificat în trafic 47 de autovehicule.
Poliţiştii au aplicat 29 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de aproape 6000 de lei, 18 conform Legii 61/1991 (republicată) pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, 13 conform Legii 333/2003, privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, 1 la O.U.G. 195/2002 (republicată) privind circulaţia pe drumurile publice, şi două la alte acte normative şi 3 la Legea 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite.
Totodată, poliţiştii au constatat şi o infracţiune prevăzută de Legea 86/2006 privind Codul Vamal şi au dispus măsura confiscării pentru cantitatea de 1,58 metri cubi lemn.
Sâmbătă, în intervalul orar 09:00–13:00, poliţişti din cadrul Secţiei 1 de Poliţie Rurală Brăila au acţionat pe raza de competenţă, ocazie cu care, pe raza localităţii Măxineni l-au depistat pe un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din judeţul Vrancea, în timp ce transporta, cu o autoutilitară, cantitatea de 1,58 metri cubi lemn de foc, esenţa fag.
În urma măsurătorii efectuate de lucrătorii Ocolului Silvic Lacu Sărat şi a verificărilor efectuate de către poliţişti s-a constatat că există neconcordanţe între cantitatea de lemn menţionată în avizul de însoţire prezentat şi cantitatea faptică.
Persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional conform prevederilor Legii nr. 171/2010, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar pentru cantitatea de 1,58 metri cubi lemn a fost dispusă măsura confiscării.