
În cursul zilei de ieri, poliţiştii brăileni, sprijiniţi de jandarmi, au acţionat, atât în municipiu, cât şi în judeţ, pentru menţinerea unui climat corespunzător de ordine şi siguranţă publică, prevenirea şi combaterea faptelor ilegale, precum şi a principalelor cauze generatoare de accidente rutiere.
Cu această ocazie, poliţiştii au verificat 3 societăţi comerciale, au legitimat 67 de persoane şi au verificat 34 de autovehicule, fiind testaţi cu aparatul etilotest 10 şoferi.
De asemenea, aceştia au constatat 21 de contravenţii, pentru care au fost aplicate sancţiuni în valoare totală de peste 14.000 de lei.
Dintre amenzile aplicate 11 au fost pentru încălcarea prevederilor O.U.G. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, şi 10 conform Legii 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.