A treia victorie clara pentru micutele handbaliste de la LPS Braila

LPS Braila a defilat in primele doua meciuri ale turneului de junioare IV

După ce în primele două meciuri de la turneul de handbal junioare IV fetele de la LPS Brăila au obținut două victorii la scor în fața unor echipe modeste, sâmbătă după amiază brăilencele au dat peste un adversar mai dificil, LPS Focșani.

Fetele pregătite de profesorul Viorel Alexandru s-au impus și în fața focșănencelor, cu 25-14 (8-5). După o primă repriză cu goluri puține, în următoarele 20 de minute ale meciului au venit și golurile. Brăila a reușit să se distanțeze la 19-8, apoi 22-10 în minutul 36, cea mai mare diferență de scor din acest meci, diferență care s-a mai înregistrat în minutul 38, la scorul de 24-12 și în minutul 40, 25-13, pentru ca la final să se termine 25-14.

Pentru LPS Brăila au marcat: Claudia Stroe -8 goluri, Laura Surdu -7, Cristina Surdu -5, Adelina Iordache -2, Maria Alexandru -1, Sara Hodiș -1, Melania Marin -1. Au mai jucat: Andreea Boboc, Mădălina Mănăilă, Mădălina Toma, Alina Bounegru, Andra Nistor, iar în poartă a apărat Nicoleta Petre. Nu au jucat deloc în acest meci portarii Daria Ene și Alexandra Perianu și jucătoarea Alice Lemnaru.

Duminică de la ora 12.00 LPS Brăila va întâlni pe CSS Galați.