A plouat cu goluri in Liga a 5-a

Sâmbătă și duminică, Liga a 5-a la fotbal brăieană a programat meciurile din etapa a V-a. Tricolorul Lanurile a realizat scorul etapei câștigând derby-ul local cu Tractorul Viziru cu scorul de 9-0. Cele mai multe goluri s-au marcat la Găiseanca, acolo unde Voința Găiseanca a câștigat cu 11-3 meciul cu Spicul Zăvoaia.

În această etapă, în seria I gazdele au câștigat cinci meciuri, iar oaspeții două, la fel ca și în seria a II-a, unde gazdele au avut un meci mai mult câștigat, aici fiind mai multe echipe înscrise. Golgeterii etapei au fost Daniel Bulancea de la AS Jirlău cu șase goluri marcate, Eduard Vlăducă de la Voința Găiseanca cu cinci reușite și Mădălin Văsii cu patru goluri pentru Voința Găiseanca.

Rezulatate înregistrate în etapa a V-a din seria I din Liga a 5-a:

Speranța Măxineni – Dunărea Tichilești 1-5 (1-3). Pentru învingători au marcat Sfîrtoc (6, 83), Vrînceanu (12), Tudor (21) și Drăgan (80), iar pentru gazde a marcat Țigănuș în minutul 7.

Dunărea Gropeni – FC Tufești 2-0 (1-0). Au marcat Malinchi (15) și Daniliuc (65).

Spicul Râmnicelu – Stanriz Stăncuța 7-2 (2-2). Gazdele au deschis scorul în minutul 7 prin Sterescu, apoi oaspeții au egalat în minutul 22 prin golul lui Pisică. Deși au rămas în 10 după eliminarea lui I. Craiu în minutul 28, oaspeții au reușit să treacă în avantaj în minutul 38 prin reușita lui Oancea. Până la pauză gazdele au reușit egalarea prin Burlușteanu în minutul 43. După pauză a urmat ”măcelul”, gazdele marcând de cinci ori prin Costin (66, 68), Mocanu (74), Mareș (77) și Șerbu (85).

Tricolorul Lanurile – Tractorul Viziru 9-0 (3-0). Au marcat: Amorțilă (1), Chiriac (14), Mihai Văsii (43, 58), Bertescu (51, 60, 73), Merloi (78, 83).

Șoimii Unirea – Dacia Bertești 2-0 (0-0). Au marcat: Iorga (50) și Mihăilă (67).

Înfrățirea Gemenele – Olimpia Cazasu 5-3 (0-2). Un meci cu două reprize diametral opuse. În prima repriză Cazasu a marcat de două ori prin Popa (16) și Avramescu (36) și au intrat în avantaj de două goluri la pauză. În repriza a doua echipa din Gemenele a trecut în avantaj prin golurile marcate de Manolache (53, 67), Cristea (570 și N. Giugiuc (61). Oaspeții au redus din diferență în minutul 70 prin Matei, iar Caplea a stabilit scorul final în minutul 88.

Romgal Romanu – Siretul Vădeni 0-3 (0-2). Au marcat: Crăciun (26) și Dumitru (43, 60).

Pe primul loc în seria I se află Tricolorul Lanurile, singura echipă cu maximum de puncte după cinci etape. Pe locul 2 se află Dunărea Tichilești cu 13 puncte, iar locul 3 este ocupat de Siretul Vădeni cu 12 puncte.

Rezultate înregistrate în seria a II-a din liga a 5-a:

Viitorul Cireșu – Comagrim Dudești 6-2 (2-0). Pentru gazde au marcat: Ionașcu (7), M. Popa (23, 80), Dumitrașcu (65), Iconaru (67) și Florea (90). Golurile oaspeților au fost marcate de L. Ștefănescu (56, 73).

AS Jirlău – AS Bordei Verde 9-3 (3-1). Pentru Jirlău au marcat: D. Bulancea (10, 40, 41, 55, 78, 85), V. Cloșcă (73, 76) și Belmega (80). Golurile oaspeților au fost marcate de: Straua (28), Vlaicu (65) și Calen (68).

Avântul Mircea Vodă – Voința Bărăganu 4-2 (2-1). Au marcat: Stareț (2), Val. Vizireanu (4), M. Vizireanu (69), Fuior (78), respectiv Cîrjan (5. 84).

Voința Găiseanca – Spicul Zăvoaia 11-3 (7-1). Au marcat: Ed. Vlăducă (17, 19, 29, 38, 55), Sterian (22), M. Văsii (35, 51, 63, 87), Barbu (47), respectiv Stoica (3), Turcu (83), martinovici (85).

Vulturul Horia – Voința Făurei Sat 3-2 (0-1). Un alt meci în care oaspeții au fost la conducerea jocului timp de 84 de minute, dar în final au pierdut. Oaspeții au deschis scorul în minutul 3 prin Dumitru și tot el a majorat diferența în minutul 63. Hrincă a marcat primul gol al gazdelor în minutul 84, Tănase a egalat în minutul 87, iar în minutul 90+1 Hrincă a adus victoria celor de la Vulturul Horia.

Dinamo Salcia Tudor – Victoria Dedulești 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Lal în minutul 50.

Viitorul Galbenu – FC Urleasca 1-4 (1-2). Pentru Urleasca au marcat: Spătaru (14), Jugănaru (23, 65), Crangă (82). Golul gazdelor a fost marcat de Andrei în minutul 22.

Unirea Grădiștea – Viitorul 2 Ianca 0-2 (0-2). Au marcat A. Ciucașu (8) și Priceputu (12).

În seria a II-a pe primul loc se situeză Viitorul 2 Ianca, urmată de Vulturul Horia, ambele cu câte 13 puncte, dar departajate de golaveraj. Pe locul 3 se află Voința Găiseanca cu 12 puncte. Ultimele două locuri sunt ocupate de două echipe care n-au câștigat nici un meci, comagrim dudești cu două puncte și Victoria Dedulești fără nici un punct.