Bute n-a reusit sa-si recupereze titlul IBF

Boxerul român Lucian Bute a fost învins duminică dimineață de britanicul James DeGale, într-un meci pentru titlul mondial IBF la categoria supermijlocie, desfășurat pe durata a 12 runde în gala profesionistă de la Centre Videotron din Quebec (Canada).

Bute (35 ani) a făcut un meci bun și o decizie în favoarea sa nu ar fi surprins pe nimeni, dar arbitrii-judecători l-au dat învingător pe campionul en titre, decizie la puncte 3-0 (117-111, 117-111, 116-112).

În fața a circa 10.000 de spectatori, în marea majoritate suporteri ai lui Bute, aflat la al 12-lea meci pentru un titlu mondial, DeGale a început mai bine și și-a adjudecat primele trei runde, deși Bute a fost cel care a dominat ringul. Pugilistul gălățean a reușit câteva reprize bune apoi, iar în runda a cincea DeGale s-a ales cu arcada stângă deschisă. Britanicul a lovit mai clar, mai grupat, în timp ce Bute, deși l-a alergat prin ring pe adversarul său, nu a reușit să lege loviturile, nu a profitat de pașii înapoi făcuți de DeGale. Românul a dominat clar ultimele reprize ale luptei, dar acest lucru nu a părut să-i impresioneze pe arbitri.
De Gale (29 ani), care a obținut titlul mondial versiunea IBF în mai 2015, după o victorie în fața americanului Andre Dirrell, are în palmares 22 de victorii și o înfrângere, în timp ce palmaresul lui Bute numără 32 de victorii (25 KO) și 3 înfrângeri (1 KO). Bute, campion IBF la supermijlocie în perioada 2007-2012, a pierdut trei din ultimele cinci meciuri disputate.

În alt meci disputat în gala de la Quebec, boxerul român Bogdan Dinu l-a învins prin TKO la categoria grea pe argentinianul Manuel Alberto Pucheta, care s-a retras după șase reprize.